“Ботаника” турар жой мажмуаси қурилиши тўхтатиладиган бўлди
Тошкент шаҳрининг Мирзо Улуғбек тумани ҳудудида жойлашган эски саноат зонаси ҳудудида қурилаётган “Ботаника” турар жой мажмуаси қурилиши ҳудуддаги тадбиркорларнинг эътирози сабаб тўхтатилди. Бунга Олий суд маъмурий ишлар бўйича судлов ҳайъати тафтиш инстанциясининг 2025 йил 27 январдаги қарори асос бўлган — суд қарори билан Тошкент шаҳар қурилиш бош бошқармасининг ушбу манзилда кўп қаватли турар жой қуриш учун тадбиркорга берган ижобий хулосаси ҳақиқий эмас деб топилган.
Маълум бўлишича, United Industrial Equipment МЧЖ судга мурожаат қилиб, Тошкент шаҳар қурилиш бош бошқармасининг эски саноат зонасида тадбиркорга кўп қаватли уй қуриш ҳуқуқини берувчи 2023 йил 15 августдаги рухсатномаси ва қурилиш бош бошқармасининг 2023 йил 22 сентябрдаги 95161354-сонли ижобий хулосасини ҳақиқий эмас деб топиш сўраган.
Тошкент туманлараро маъмурий судининг 2024 йил 19 апрелдаги ҳал қилув қарори билан МЧЖларнинг талаблари рад қилинган. Сўнгра иш Тошкент шаҳар маъмурий суди апелляция инстанциясида кўриб чиқилган. Судда иштирок этган Санитария – эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги қўмитаси Тошкент шаҳар бошқармаси мутахассиси “дом” қурилаётган манзил саноат зонасида жойлашганини, белгиланган талабларга асосан турар жой бинолари омборлардан камида 50 метр масофада жойлашган бўлиши кераклигини, мавжуд санитария меъёрларига мос келмаслигини билдирган.
Мирзо Улуғбек тумани Фавқулодда вазиятлар бўлими мутахассиси эса United Industrial Equipment ва Unieq Finance Leasing МЧЖлар ҳудудидан “Ботаника” кўп қаватли турар жой биноси фундаментигача бўлган оралиқ масофа 4,6 метрни ва энг узоқ масофа 8,3 метрни ташкил этишини, шу боис бинони жойлаштириш схемасида кўрсатиб ўтилган оралиқ масофа талаби бузилганини маълум қилган.Тошкент шаҳар маъмурий суди апелляция инстанциясининг 2024 йил 29 июндаги қарори билан дастлабки суд қарори ўзгартирилган ва жавобгар Тошкент шаҳар қурилиш бош бошқармасининг 2023 йил 22 сентябрдаги 95161354-сонли хулосаси ҳақиқий эмас деб топилган. Шунингдек, апелляция инстанцияси суди Тошкент шаҳар қурилиш бош бошқармасига нисбатан хусусий ажрим ҳам чиқарган. Унда бошқарма томонидан қайд этилган хато ва камчиликларни бартараф этиш мақсадида чора-тадбирлар белгилаш ва натижаси юзасидан бир ой муддатда Тошкент шаҳар маъмурий судига хабар бериш белгиланган.
Тошкент шаҳар маъмурий суди тафтиш инстанциясининг 2024 йил 13 сентябрдаги қарори билан апелляция инстанцияси қарори ва хусусий ажрими бекор қилиниб, дастлабки суд қарори ўз кучида қолдирилган.

The construction of the "Botanica" residential complex has been ordered to stop.
The construction of the "Botanika" residential complex, which is being built in the territory of the old industrial zone located in the Mirzo Ulugbek district of Tashkent city, was halted due to the protests of local entrepreneurs. The decision of the Higher Court's administrative cases panel of inquiry dated January 27, 2025, served as a basis for this — the court found the positive conclusion given by the Tashkent city construction management to the entrepreneur for the construction of a multi-story residential building at this address to be invalid.
According to reports, United Industrial Equipment LLC appealed to the court, requesting to declare invalid the permit issued by the Tashkent city construction management on August 15, 2023, for the right to build a multi-story house in the old industrial zone, and the positive conclusion of the construction management dated September 22, 2023, with the number 95161354.
The Tashkent inter-district administrative court's decision on April 19, 2024, dismissed the LLCs' claims. Afterwards, the case was reviewed by the Tashkent city administrative court of appeal. A specialist from the Sanitary-Epidemiological Wellbeing and Public Health Committee of Tashkent city, who participated in the court, stated that the location where the "dom" is being built is located in an industrial zone, and according to the set requirements, residential buildings must be situated at least 50 meters away from warehouses, failing to meet existing sanitary standards.
The specialist from the Emergency Situations Department of Mirzo Ulugbek district also informed that the distance to the foundation of the "Botanika" multi-story residential building from the territory of United Industrial Equipment and Unieq Finance Leasing LLCs measures 4.6 meters at the closest point and 8.3 meters at the furthest, thus violating the required distance indicated in the building placement scheme. The initial court decision was altered by the decision of the Tashkent city administrative court of appeal on June 29, 2024, and the respondent Tashkent city construction management's positive conclusion dated September 22, 2023, with the number 95161354, was declared invalid. Additionally, the appellate instance court issued a private ruling against the Tashkent city construction management, specifying measures to rectify noted mistakes and deficiencies and to report the results to the Tashkent city administrative court within one month.
The appellate instance's decision and the private ruling were overturned by the decision of the Tashkent city administrative court of review on September 13, 2024, and the initial court decision was left unchanged.