Навоийда ҳужжатларда эркак сифатида қайд аёл аниқланди
Қизилтепа туманида яшовчи Эркиной Тилавованинг туғилганлик ҳақидаги гувоҳномасига исми Эркин Тилавов ҳамда жинси эркак сифатида ёзилган. Аёл пенсияга чиқиш пайтида ушбу хатолик туфайли муаммога дуч келган.
Қизилтепа тумани ФҲДЁ бўлими мудираси Маруса Носирова хато “метрика” билан фуқаролик паспорти ҳам олинганини билдирган.
Биз электрон тизим ва Эркиной Тилавова қўлидаги ҳужжатларни таққослаб кўрганимизда фуқаронинг туғилиш далолатнома ёзувларида эркак жинсли фарзанд туғилгани, фамилияси Тилавов ва исми Эркин экани тўғрисида маълумотлар ёзилгани аниқланди. Ҳужжатга ота-онанинг ўзлари тузатиш киритиб қўйишган ва бу билан фуқаролик паспорти олинган. Бугунги кунда электрон тизим бўлгани сабабли муаммога дуч келишган”, деган Маруса Носирова.
Ҳолат юзасидан Қизилтепа тумани Адлия бўлими томонидан ФҲДЁ ҳамкорлигида судга фуқаролик фактини белгилаш бўйича даъво аризаси киритилган.

In Navoi, a woman was identified in documents as a male.
Ekinoy Tilavova, who resides in the Kiziltep District, has her birth certificate mistakenly stating her name as Erkin Tilavov and her gender as male. This error caused her issues when she was retiring.
The head of the Civil Registration Office in Kiziltep District, Marusa Nosirova, stated that the error was made when both the birth certificate “metric” and the national passport were obtained.
When we compared the electronic system with the documents in Ekinoy Tilavova's possession, it was clear that the birth record indicated the birth of a male child with the surname Tilavov and the name Erkin. The parents themselves made amendments to the document, and a national passport was obtained with these changes. They have encountered this problem today due to the existence of the electronic system,” said Marusa Nosirova.
In this regard, the Kiziltep District Department of Justice, in collaboration with the Civil Registration Office, has filed a lawsuit to determine the facts of citizenship.