Зеленский Эрдўған билан учрашди
Бугун, 15 май куни Украина Президенти Владимир Зеленский Туркияга ташрифи доирасида Анқарада Президент Ражаб Тойиб Эрдўған билан учрашди. Бу ҳақда “Анадолу” хабар берди.
Маълум қилинишича, Зеленский Туркияга етиб келганидан сўнг Эсенбўға аэропортидан тўғри Президент саройига йўл олган.
Президент Ражаб Тойиб Эрдўған Зеленскийни Президентлик соройи кириш қисмида кутиб олган. Икки давлат раҳбари зинапояда Туркия ва Украина байроқлари фонида суратга тушган.
Ёпиқ эшиклар ортида бўлиб ўтган учрашувда Туркия Миллий мудофаа вазири Яшар Гулер, Миллий разведка ташкилоти раҳбари Иброҳим Калин ҳамда Президентнинг ташқи сиёсат ва хавфсизлик бўйича бош маслаҳатчиси Акиф Чағатай Қилич иштирок этган.
Президент Эрдўған ва Зеленский ўртасидаги икки томонлама музокаралардан сўнг, делегациялар ўртасида ишчи кечки овқат ташкил этилиши режалаштирилган.
Эрдўған ва Зеленский учрашувида Россия-Украина уруши доирасидаги сўнгги вазият ҳар томонлама муҳокама қилиниши кутилмоқда.
Қолаверса, музокаралар доирасида Президент Эрдўған Туркиянинг позициясини – имкон қадар тезроқ ўт очишни тўхтатиш ва тинчлик музокараларини бошлаш зарурлигини яна бир бор таъкидлаши кутилмоқда.
Расмий хабарларга кўра, Анқарага келгач, аэропортда қилган чиқишида Украина Президенти Зеленский Истанбулда ўтказилиши кутилаётган Россия-Украина музокараларини баҳолаган.
“Аввало, Президент Эрдўғанга тўғридан тўғри музокаралар ўтказилишига имкон яратгани учун миннатдорлик билдираман”, деган Зеленский.
Шунингдек, у Россия делегацияси ҳақиқий тинчликка эришишни хоҳламаётганини айтган.
“Россия томони вакиллик даражаси деярли кўзбўямачиликка ўхшайди. Президент Эрдўған билан учрашувдан сўнг кейинги қадамларимизни белгилаймиз. Россия вакилларининг ваколат доираси қандай эканини тушуниб олишимиз зарур, чунки у ерда қарорларни ким қабул қилиши ҳаммага аён”, деган Украина раҳбари.

Zelensky met with Erdogan.
Today, May 15th, Ukrainian President Volodymyr Zelensky met with President Recep Tayyip Erdogan in Ankara during his visit to Turkey, reported by “Anadolu” here.
It has been reported that after arriving in Turkey, Zelensky went straight from Esenboğa airport to the Presidential Palace.
President Recep Tayyip Erdogan welcomed Zelensky at the entrance of the Presidential Palace. The two heads of state were photographed on the stairs against the backdrop of Turkish and Ukrainian flags.
In the meeting held behind closed doors, Turkey's Minister of National Defence Yasar Guler, Head of the National Intelligence Organization Ibrahim Kalin, and the President's chief advisor on foreign policy and security Akif Çağatay Kılıç participated.
Following the bilateral negotiations between President Erdogan and Zelensky, a working dinner between the delegations was planned.
Erdogan and Zelensky's meeting is expected to thoroughly discuss the current situation within the context of the Russia-Ukraine war.
Moreover, during the negotiations, President Erdogan is expected to re-emphasize Turkey's position – the necessity to cease fire as soon as possible and to start peace negotiations.
According to official reports, upon arrival in Ankara, at the airport, Ukrainian President Zelensky evaluated the Russia-Ukraine negotiations expected to be held in Istanbul.
“First of all, I express my gratitude to President Erdogan for making direct negotiations possible,” said Zelensky.
He also mentioned that the Russian delegation does not want to achieve real peace.
“The representation level of the Russian side is almost like a pretense. We will determine our next steps after meeting with President Erdogan. It is essential to understand the authority level of the Russian representatives, as it's clear who makes the decisions there,” said the Ukrainian leader.