Токиода 5 нафар ўзбекистонлик жиноят устида ушланди
Япония пойтахти Токио шаҳрида жиноят содир этганликда гумон қилиниб, беш нафар ўзбекистонлик эркак ҳибсга олинди. Бу ҳақда “Tokyo Reporter” хабар берди.
Маълумотларга кўра, 2023 йилнинг охирларидан бошлаб улар Шибуя ва Шинжуку ҳудудларида бир нечта жиноятларга қўл урганликда гумон қилинмоқда.
30 декабрь куни Шибуя туманида 21 ёшли Ҳасанбой Дўсматов ва унинг тўрт нафар шериги уч нафар чет элликка ҳужум қилган. Дўсматов улардан бирининг юзига тепган ва умумий қиймати 210 минг иена (тахминан 1400 АҚШ доллари) бўлган сумка ва ҳамёнларни олиб қочган.
Полиция уларни босқинчилик ва тан жароҳати етказиш айби билан қўлга олди. Дўсматов ҳозирча терговчиларга кўрсатма бермаяпти. Бошқа тўрт гумонланувчи эса айбловларни рад этмоқда.
Ҳибсга олинганлардан тўрт нафари, жумладан Дўсматов ҳам, Японияда ноқонуний яшаб келгани аниқланган. Полиция уларнинг кўчада ухлаётган одамларни нишонга олган ҳолда талончилик билан шуғулланган бўлиши мумкинлигини билдирган.
Шунингдек, улар ўғирланган кредит карталари орқали iPhone харид қилиб, уларни сотиш орқали 8 миллион иена (55 минг доллардан ортиқ) даромад қилганликда гумон қилинмоқда.
Терговчиларга кўра, Дўсматов жиноятчилар гуруҳига раҳбарлик қилган. У Telegram орқали жиноятларни амалга ошириш вақтлари ҳақида буйруқлар юбориб турган.

Five Uzbekistani men were arrested in Tokyo, the capital of Japan, on suspicion of committing a crime. This was reported by the Tokyo Reporter.
According to reports, since the end of 2023, they are suspected of committing several crimes in the Shibuya and Shinjuku regions.
On December 30, in the Shibuya district, 21-year-old Hasanboy Dusmatov and his four accomplices attacked three foreigners. Dusmatov kicked one of them in the face and stole bags and wallets with a total value of 210,000 yen (about $1,400).
The police detained them on charges of robbery and inflicting bodily harm. Dusmatov is not giving instructions to the investigators yet. The other four suspects deny the charges.
Four of the detainees, including Dusmatov, were found to have been illegally residing in Japan. Police have indicated that they may have been involved in robbery, targeting people sleeping on the street.
They are also suspected of earning 8 million yen (over $55,000) by purchasing iPhones using stolen credit cards and selling them.
According to investigators, Dusmatov led a criminal group. He sent orders via Telegram about the timing of crimes.