2024 йилда уруш бўлаётган ҳудудларда 56 минг киши бедарак йўқолган
Қуролли тўқнашувлар пайтида бедарак йўқолганлар сони тез суръатлар билан ортиб бормоқда. Биргина 2024 йилда Халқаро Қизил Хоч қўмитаси 56 мингта янги ҳолатни қайд этган.
Бу ҳақда БМТ Бош котиби ёрдамчиси Холид Хиари пайшанба куни БМТ Хавфсизлик кенгаши йиғилишида Сиёсий масалалар департаменти номидан маълум қилди.
У ўз нутқида Хавфсизлик Кенгашининг 2019 йилда қабул қилинган бедарак йўқолганлар ва уларнинг оилалари ҳуқуқларини ҳимоя қилишга қаратилган 2474-сонли резолюциясини зудлик билан ва тўлиқ амалга оширишга чақирди.
"Можароларда бедарак йўқолганлар сони бўйича тўлиқ статистика мавжуд эмас, - деди Хиари, - аммо биз вазият кескинлигини тушуниш учун етарлича маълумотга эгамиз."
У яқинда Ғазода АҚШ ва Исроил фуқароси Эден Александрнинг озод этилганини олқишлаб, буни "умид нури" деб атаган.
Бироқ, унинг сўзларига кўра, Ғазода 58 нафар исроиллик асир бор. Шу билан бирга, минглаб фаластинликлар, жумладан, болалар бедарак йўқолган, кўплари вайроналар остида қолмоқда, уларнинг оилалари эса уларнинг тақдири ҳақида маълумотга эга эмас.
"Исроил ҳалок бўлган фаластинликларнинг жасадларини, жумладан, номаълум қабрларга кўмилганларини ушлаб туришда давом этмоқда, бу эса оилаларни ўз яқинларини дафн этиш имкониятидан маҳрум қилмоқда. Бундан ташқари, 2023 йил октябр ойидан бери ҳибсга олинган кўплаб фаластинликларнинг тақдири номаълумлигича қолмоқда," - дея қўшимча қилди у.

In 2024, 56 thousand people went missing in areas affected by war.
The number of people who have disappeared without a trace during armed conflicts is rapidly increasing. In just the year 2024, the International Committee of the Red Cross recorded 56,000 new cases.
This was announced by the Assistant Secretary-General of the United Nations, Khaled Khiari, on behalf of the Department of Political Affairs at a meeting of the UN Security Council on Thursday stated.
In his speech, he called for the immediate and full implementation of Security Council Resolution 2474, adopted in 2019, aimed at protecting the rights of the missing and their families.
"There is no complete statistic on the number of people who have disappeared in conflicts," Khiari said, "but we have enough information to understand the severity of the situation."
He applauded the recent release of Eden Alexander, a US and Israeli citizen, in Gaza, calling it a "ray of hope."
However, according to his words, there are 58 Israeli captives in Gaza. At the same time, thousands of Palestinians, including children, have disappeared without a trace, many are buried under the rubble, and their families do not have information about their fate.
"Israel continues to hold the bodies of deceased Palestinians, including those buried in unidentified graves, depriving families of the opportunity to bury their loved ones. Additionally, the fate of many Palestinians detained since October 2023 remains unknown," he added.