Украина Россиянинг Сибирдаги ҳарбий авиабазаларига дронлар орқали кенг кўламли ҳужум уюштирди
'Украина Россиянинг Сибирдаги ҳарбий авиабазаларига дронлар орқали кенг кўламли ҳужум уюштирди'ning rasmi
Россиянинг стратегик авиацияси жойлашган бир нечта аэродромларга дронлар орқали йирик ҳужум амалга оширилди. Хусусан, ҳужумлар «Оленья» (Мурманск вилояти), «Белая» (Иркутск вилояти), «Иваново» (Иваново вилояти) ва «Дягилево» (Рязань вилояти) авиабазаларига уюштирилган. BBC News’нинг украин хизмати манбасининг маълум қилишича, бу УХХ (Украина Хавфсизлик хизмати) томонидан амалга оширилган «Ўргимчак тўри» деб номланган махсус операция бўлиб, дастлабки ҳисоб-китобларга кўра, Россияга тахминан 2 миллиард доллар миқдорида зарар етказилган. Стратегик ракета ташувчи бомбардимон самолётлар паркининг тахминан 34 фоизи йўқ қилинган.
Йўқ қилинган Ту-22 ва Ту-95 бомбардимончи самолётларини тиклаб булмайди, чунки Россия уларни энди ишлаб чиқармайди. Ҳар бир йўқ қилинган самолётнинг баҳоси бир неча миллион долларга тенг бўлган.
«УХХ Россия ҳудудининг чуқур орқасида душман авиациясини йўқ қилиш бўйича кенг кўламли махсус операция ўтказди. УХХ дронлари ҳар кеча шаҳарларимизни бомбардимон қилаётган самолётларни нишонга олди. Ҳозирча 40 тадан ортиқ самолётга зарба берилгани маълум, улар орасида А-50, Ту-95 ва Ту-22 М3 турлари ҳам бор», — деб хабар беради манба.
Россия оммавий ахборот воситалари ёзишича, украин дронлари Россия аэродромлари яқинида тўхтаб турган юк машинаси бортидан «гала» ҳолатида учирилган.
«Белая» авиабазаси Сибирда, Украина чегарасидан қарийб 4 500 км масофада жойлашган. «Оленья» аэродроми эса Мурманск вилоятида, Украинадан тахминан 1 700 км узоқликда жойлашган.
«Ўргимчак тури» операцияси иштирокчиларига тегишли «офис» Россиянинг бир вилоятидаги ФСБ бошқармасига бевосита яқин жойлашган эди, — деди Украина Президенти Владимир Зеленский ўзининг кечки мурожаатида.
Унинг сўзларига кўра, операцияда 117 та дрон қўлланилган ва Россия аэродромларида жойлашган стратегик қанотли ракета ташувчиларининг 34 фоизи йўқ қилинган. Зеленский, шунингдек, операция иштирокчилари аллақачон Россия ҳудудини тарк этгани ва ҳозирда хавфсиз жойда эканлигини таъкидлади.
Маълумотдарга кўра, УХХнинг мазкур махсус операцияси бир ярим йилдан ортиқ вақт давомида тайёрланган.

Ukraine launched a wide-scale drone attack on Russia's military airbases in Siberia.
The attacks were carried out on the "Olenya" (Murmansk region), "Belaya" (Irkutsk region), "Ivanovo" (Ivanovo region), and "Dyagilevo" (Ryazan region) airbases.
Image of 'Ukraine launched a wide-scale drone attack on Russia's military airbases in Siberia.'
Several airbases hosting Russia's strategic aviation were subjected to a major drone attack. Particularly, the attacks were carried out on the airbases of «Olenya» (Murmansk region), «Belaya» (Irkutsk region), «Ivanovo» (Ivanovo region), and «Dyagilevo» (Ryazan region). According to a source from BBC News’ Ukrainian service, this was a special operation named «Spider's web» executed by the SBU (Security Service of Ukraine), which, according to preliminary calculations, inflicted a damage of approximately 2 billion dollars on Russia. About 34 percent of the strategic missile carrier bomber fleet was destroyed.
The destroyed Tu-22 and Tu-95 bombers cannot be restored, as Russia no longer produces them. The value of each destroyed aircraft amounted to several million dollars.
«The SBU conducted a wide-scale special operation to destroy the enemy aviation deep within Russian territory. The SBU's drones targeted the airplanes that were bombarding our cities every night. So far, it is known that more than 40 aircraft have been hit, including types A-50, Tu-95, and Tu-22 M3,» — reports the source.
According to Russian media, Ukrainian drones were launched from the back of a truck parked near Russian airbases in a «guerrilla» fashion.
«Belaya» airbase is located in Siberia, almost 4,500 km away from the Ukraine border. The «Olenya» airfield is situated in the Murmansk region, approximately 1,700 km from Ukraine.
«Spider's Web» operation participants' «office» was directly close to the FSB headquarters in one of Russia's regions, — said Ukrainian President Volodymyr Zelensky in his evening address.
According to his words, the operation used 117 drones and destroyed 34 percent of the strategic winged missile carriers located at Russian airbases. Zelensky also emphasized that the operation participants have already left Russian territory and are currently in a safe place.
According to reports, the preparation for this special operation by the SBU took over a year and a half.