Тошкент ерусти метросида бошланган навбатдаги “профилактика ишлари” қатор муаммоларни очиб ташлади. Бош прокуратура қошидаги Транспорт прокуратураси олиб борган ўрганиш натижаларига кўра, ишлар нафақат жадвалдан орқада, балки лойиҳа талабларига тўлиқ жавоб бермайди. Энг ачинарлиси — рельслар аллақачон демонтаж қилинган, лекин нима эвазига?
Жорий йилнинг 8 июндан бошлаб “Қипчоқ” ва “Турон” бекатлари оралиғида поездлар ҳаракати тўхтатилди. Орадан икки ҳафта ўтар-ўтмас, “Қурувчилар”дан “Янгиобод”гача бўлган йўл ҳам ёпилмоқда. Натижада, 14 та бекатдан 9 таси вақтинча иш фаолиятини тўхтатмоқда. Бу — Тошкентда жамоат транспортига таяниб кун кечираётган минглаб йўловчилар учун яна бир синов.
Расман айтилишича, профилактика ишлари режа асосида ва 3 ой давом этади. Аммо Бош прокуратура матбуот хизматининг 24 июнь куни тарқатган хабари бу баёнотга саволлар туғдиради. Хабарда таъкидланишича, Транспорт прокурори Икром Наримов бошчилигидаги ишчи гуруҳ ўрганиш ўтказган ва “қатор камчиликлар”ни аниқлаган. Нима учун бу камчиликлар ишлар бошланганидан кейингина аниқланяпти?
“Ўзбекистон темир йўллари” АЖ буюртмачи, “Кўприкқурилиш” эса пудратчи сифатида кўрсатилган. Аммо жараёндаги хатоликлар учун ким жавоб беради? Рельссиз қолган шаҳарнинг, вақтини автобусларда сарфлаётган оддий йўловчининг ҳаққи қаерда?
Прокуратура берган топшириқларга кўра, мавжуд хатолар зудлик билан бартараф этилиши ва ишлар лойиҳа талабларига “тўлиқ мувофиқ” равишда қайта кўриб чиқилиши шарт. Бироқ, бу ваъдалар оддий фуқарога неча кундан кейин енгиллик олиб келади – номаълум.
Профилактика баҳонасида рельслар олиб ташланган, бекатлар ёпилган, аммо аниқланаётган “камчиликлар” ва ишлар сифати — булар метро тизимидаги ёндашувда тизимли муаммо борлигидан дарак эмасми?
Шаҳар транспортидаги ишончли альтернатив — ерусти метрода ишончнинг ўрнини саволлар эгаллади. “Шаффофлик”, “хавфсизлик” ва “сифат” деган сўзлар эса ҳозирча матбуот баёнотларида қолмоқда.

The recent "preventative measures" begun in the Tashkent subway have revealed a series of problems. According to the results of an investigation carried out by the Transport Prosecution Office under the General Prosecutor's Office, the works are not only behind schedule, but also do not fully comply with project requirements. The most regrettable thing — the rails have already been dismantled, but at what cost?
Since June 8 of this year, train movements between the "Kipchak" and "Turon" stations have been halted. Just two weeks later, the route from "Quruvchilar" to "Yangiobod" is also closing. As a result, 9 out of 14 stations are temporarily ceasing operations. This is another test for thousands of passengers who rely on public transport in Tashkent.
Officially, the preventative measures are planned to last 3 months. However, a report distributed by the General Prosecutor's Office press service on June 24 raises questions about this statement. According to the report, a working group headed by Transport Prosecutor Ikrom Narimov has conducted an investigation and identified a “number of deficiencies.” Why are these deficiencies only being identified after the works have commenced?
"Uzbekistan Railways" is listed as the client and "Bridge Construction" as the contractor. However, who is accountable for the mistakes in the process? Where does the right of the city left without rails, of the ordinary passenger spending their time on buses, lie?
According to the instructions given by the Prosecution, the existing errors must be rectified immediately and the works should be reviewed to fully comply with the project requirements. However, it is unknown how many days it will take before these promises bring relief to the ordinary citizen.
Rails have been removed and stations closed under the guise of preventative measures, but do the "deficiencies" being identified and the quality of the works not indicate a systematic problem in the approach to the metro system?
In the city's transport, questions have replaced trust in the above-ground metro. The words "transparency," "safety," and "quality" remain, for now, only in press statements.