Трамп Сурияга қарши санкцияларни бекор қилди
АҚШ президенти Дональд Трамп, май ойи ўрталарида Суриянинг янги етакчиси Аҳмад аш-Шаръа билан учрашуви олдидан берган ваъдасига мувофиқ, Қўшма Штатларнинг Сурияга нисбатан санкцияларини бекор қилиш тўғрисидаги фармонни имзолади. Бу ҳақда АҚШ Молия вазирлиги баёнотида маълум қилинди.
Оқ уйнинг маълум қилишича, бу қарор "барқарорлик ва тинчлик сари йўлдаги муҳим қадам" ҳисобланади.
"Президент Трамп ваъда берганидек, Молия вазирлиги Сурияга қарши санкциялар дастурини бекор қилиш ишларини бошлади. Бугунги чоралар Суриянинг иқтисодиётини глобал савдо тизими билан қайта боғлаш ва мамлакат инфратузилмасини қайта қуриш имкониятини беради", — деди АҚШ Молия вазири Скотт Бессент.
Фармонда барқарорликни издан чиқарувчи шахс ва гуруҳларга нисбатан чоралар кўришда жавобгарлик таъминланиши эслатиб ўтилган.
Сурия ташқи ишлар вазири Асад аш-Шайбоний Трампнинг ушбу қарорини олқишлаб, бу чоралар "узоқ кутилган қайта қуриш ва тараққиёт учун йўл очишини" айтди.
Қандай санкциялар бекор қилинди?
Трамп фармони билан Сурияга қарши киритилган қуйидаги санкциялар бекор қилинди:
·       13338 (2004) – Сурия давлат мулкларини блоклаш;
·       13572 (2011) – Инсон ҳуқуқлари бузилганлиги учун шахсий санкциялар;
·       Caesar Act – 2019 йилдан бошлаб суриялик амалдорлар ва уларнинг иқтисодий шерикларига нисбатан жазо чоралари;
·       Бундан ташқари, АҚШ Савдо вазирлиги Сурия учун экспорт назоратларини юмшатади ҳамда кимёвий қуроллар бўйича аввалги қонун асосидаги санкцияларни 20 кун ичида бекор қилишга рухсат берилади.
Шу билан бирга, фармонда Башар ал-Асад давридаги жиноятлар унутилмаслиги ҳамда инсон ҳуқуқлари бузилишига доир санкциялар қолиши айтилган.
Янги фармон билан эндиликда бутун Сурия халқи эмас, балки қуйидаги тоифадаги шахслар санкцияга тушади:
·       Асад режимининг собиқ амалдорлари ва уларнинг молиявий шериклари;
·       Каптагон наркотигининг ишлаб чиқарувчилари ва ташувчилари;
·       АҚШ фуқароларининг ғойиб бўлишига алоқадор шахслар;
·       Террорчиликда айбланганлар ва уларнинг яқин қариндошлари.
АҚШ Молия вазирлигининг билдиришича, 518 нафар шахс ва ташкилот санкциялар рўйхатидан олиб ташланган, бироқ баъзи жазолар дарҳол бекор қилинмайди.
Масалан, Трамп АҚШ агентликларига Сурия фуқароларига қарши уруш жиноятлари билан боғлиқ "Caesar Act" остидаги санкцияларни бекор қилиш мезонларига амал қилинаётганини аниқлаш бўйича топшириқ берган.
Шу билан бирга, Россияга қочиб кетган Суриянинг собиқ президенти Башар Асад, унинг оиласи аъзолари ва ағдарилган режим тарафдорларига нисбатан санкциялар эса ўз кучида қолмоқда.

Trump lifted sanctions against Syria.
US President Donald Trump, in keeping with a promise he made before his meeting with Syria's new leader Ahmad al-Sharaa in mid-May, signed an order to lift sanctions on Syria imposed by the United States. This was announced in a statement by the US Treasury Department.
According to the White House, this decision is considered a "significant step towards stability and peace."
"As promised by President Trump, the Treasury Department has started the process of lifting the sanctions program against Syria. Today's actions will reconnect Syria's economy with the global trade system and allow the rebuilding of the country's infrastructure," — said US Treasurer Scott Bessent.
The order mentioned the continuation of measures against individuals and groups undermining stability.
Syrian Foreign Minister Asad al-Shaybani welcomed Trump's decision, stating that these measures "pave the way for the long-awaited reconstruction and development."
Which sanctions were lifted?
Trump's order lifted the following sanctions against Syria:
·       13338 (2004) – Blocking Syrian government property;
·       13572 (2011) – Individual sanctions for human rights violations;
·       Caesar Act – Penal measures against Syrian officials and their economic partners starting from 2019;
·       Additionally, the US Commerce Department will soften export controls for Syria and permits the repeal of previous law-based sanctions related to chemical weapons within 20 days.
Furthermore, the order mentions that crimes from Bashar al-Assad's era will not be forgotten, and sanctions related to human rights violations will remain.
With the new order, not the entire Syrian people, but the following categories of individuals will be subject to sanctions:
·       Former officials of the Assad regime and their financial partners;
·       Manufacturers and transporters of the Captagon drug;
·       Individuals involved in the disappearance of US citizens;
·       Those accused of terrorism and their close relatives.
According to the US Treasury Department, 518 individuals and institutions have been removed from the sanctions list, but some penalties will not be lifted immediately.
For example, Trump has instructed US agencies to define criteria for lifting sanctions against Syrian citizens related to war crimes under the "Caesar Act."
Meanwhile, sanctions against Syria's former president Bashar Assad, his family members, and supporters of the overthrown regime who have fled to Russia, remain in force.