Чирчиқ дарёсидан ноқонуний қум-шағал қазиб олган мансабдор қамалди
6 йилга озодликдан маҳрум этилган мансабдордан давлат фойдасига катта миқдорда зарар ва жарима ундирилиши ҳам белгиланди.
'Чирчиқ дарёсидан ноқонуний қум-шағал қазиб олган мансабдор қамалди'ning rasmi
Тошкент вилояти жиноят ишлари бўйича Оққўрғон туман судида қум-шағал аралашмасини ноқонуний қазиб олган “Г.С” МЧЖ раҳбари С.И. иши кўриб чиқилди.
Маълумот учун, 2024 йил 6 ноябрдан 7 ноябрга ўтар кечаси Тошкент вилояти Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши бошқармаси, вилоят прокуратураси ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ҳамкорлигида навбатдаги тунги рейд тадбири ўтказилган, унда Чирчиқ дарёси муҳофаза ҳудудидан қум-шағал аралашмаси ортиб берилаётганлиги аниқланган эди.
Ҳолатга аниқлик киритилганида қум-шағал аралашмаси “Г.С.” МЧЖ тегишли бўлган тош майдалаш цехига олиб бориб тўкилаётганлиги маълум бўлган. Ҳолат юзасидан давлат инспекторлари томонидан табиатга катта миқдорда зарар етказганлиги ҳисоб-китоб қилинган ва тўпланган ҳужжатлар ҳолатга ҳуқуқий баҳо бериш учун ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига юборилган эди.
Тошкент вилояти жиноят ишлари бўйича Оққўрғон туман суди томонидан “Г.С” МЧЖ раҳбари С.И. Жиноят кодексининг тегишли моддалари билан айбдор деб топилиб, узил-кесил ўташ учун 6 йил  муддатга озодликдан маҳрум этилди. Жазони умумий тартибдаги колонияларда ўташ белгиланди. Шунингдек, ҳуқуқбузардан давлат фойдасига катта миқдорда зарар ва жарима ундирилиши белгиланди.

The official who illegally extracted sand and gravel from the Chirchiq River has been detained.
The official, who was deprived of liberty for 6 years, was also determined to have caused significant damage to the state and imposed a large fine.
Image of 'The official who illegally extracted sand and gravel from the Chirchiq River has been detained.'
The case of S.I., the head of "G.S." LLC, who illegally extracted a sand-gravel mixture, was considered in the Okkurgan District Court for Criminal Cases of Tashkent Region. Read more.
For reference, on the night of November 6 to 7, 2024, a joint night raid was conducted by the Tashkent Regional Department of Ecology, Environmental Protection and Climate Change, the regional prosecutor's office, and law enforcement agencies. During the raid, it was discovered that a sand-gravel mixture was being illegally transported from the protected area of the Chirchik River.
Upon further investigation, it was revealed that the sand-gravel mixture was being delivered and dumped at a stone-crushing plant owned by "G.S." LLC. State inspectors calculated the significant environmental damage caused and forwarded the collected documents to law enforcement agencies for legal assessment.
The Okkurgan District Court for Criminal Cases of Tashkent Region found S.I., the head of "G.S." LLC, guilty under the relevant articles of the Criminal Code and sentenced him to 6 years of imprisonment to be served in a general regime penal colony. Additionally, a large fine was imposed on the offender as compensation for state damages.