“Тавҳид ва жиҳод катибаси” тарафдори 8,5 йилга қамалди
Фуқаро террорчилик гуруҳи аъзолари билан алоқа ўрнатиб, қуролли тўқнашувларда иштирок этиш мақсадида жиҳод қилишни режалаштирган.
'“Тавҳид ва жиҳод катибаси” тарафдори 8,5 йилга қамалди'ning rasmi
1997 йилда туғилган андижонлик фуқаро террорчилик ғояларини тарғиб қилгани, жиноий молиялаштиришда иштирок этгани ва хорижий жангарилар сафида жиҳод қилмоқчи бўлгани учун озодликдан маҳрум этилди.
Андижон туманида яшовчи фуқаро 2023 йилдан бошлаб “Тавҳид ва жиҳод катибаси” ХТТ (халқаро террористик ташкилот) медиа тарғиботчилари таъсирига тушган.
У ташкилотнинг диний ақидапарастлик, ҳижрат ва жиҳод ҳақидаги ғояларини қўллаб-қувватлаб, ижтимоий тармоқларда тарқатиб келган.
Шунингдек, 2023–2024 йилларда криптовалюта ва банк карталари орқали 2912 АҚШ доллари ҳамда 4,19 миллион сўм маблағни ХТТ аъзоларига жўнатган.
У икки маротаба Туркия орқали Сурияга ўтишга уриниб, натижа чиқмагач, Афғонистондаги “Ислом жиҳоди иттиҳоди” террор ташкилотига қўшилишни мақсад қилган. Аммо 2024 йил ноябрь ойида Эрон орқали ўтиш пайтида ушланиб, қўлга олинган.

A citizen of Andijan, born in 1997, was deprived of liberty for promoting terrorist ideologies, participating in criminal financing, and intending to wage jihad in the ranks of foreign militants.
The resident of Andijan district came under the influence of the media propagandists of the "Monotheism and Jihad Secretariat" (an international terrorist organization, ITO) starting from 2023.
He supported and disseminated the organization's extremist religious ideas on migration and jihad through social networks.
The citizen established contact with members of a terrorist group and planned to wage jihad by participating in armed clashes.
Additionally, between 2023–2024, he transferred $2,912 USD and 4.19 million Uzbek soums to ITO members via cryptocurrency and bank cards.
He twice attempted to cross into Syria via Turkey but failed, after which he aimed to join the "Islamic Jihad Union" terrorist group in Afghanistan. However, in November 2024, he was captured while attempting to cross through Iran.
The Andijan District Court found him guilty under Articles 155-2, 155-3, 244-1, and 244-2 of the Criminal Code and sentenced him to 8 years and 6 months of imprisonment.