“Expo Osaka 2025”: Ўзбекистон павильони юксак мукофотга сазовор бўлди
Red Dot Award – бу дизайн ва коммуникация соҳасида дунё миқёсида тан олинган етакчи мукофотлардан биридир. Турли йилларда ушбу эътирофга Apple, Ferrari, Philips, LG каби глобал брендлар ва саноат етакчилари сазовор бўлиб, улар бугунги кунда жаҳон дизайни ва брендинг стандартларини шакллантирмоқда.
Бугун эса ушбу фахрий рўйхатга Ўзбекистон павильони ҳам қўшилди – халқаро саҳнада мамлакатимизнинг маданий мероси, очиқлиги ва замонавий тараққиётини ифодаловчи ноёб лойиҳа сифатида эътироф этилди.
Қайд этиш керак, Бутунжаҳон “Expo Osaka 2025” кўргазмасида Ўзбекистон Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси Барқарор ривожланиш мақсадларининг уч устувор йўналиши: сифатли таълим, ҳамёнбоп ва тоза энергия ҳамда саноатлаштириш, инновациялар ва инфратузилма режаларига мувофиқ юртимиздаги ўзгаришлар жараёнини намойиш этувчи “Билимлар боғи” лойиҳасини тақдим этди.
Ўзбекистоннинг мазкур кўргазмада иштирок этиши миллий ютуқларни намойиш этиш, сайёҳликни ривожлантириш, сармояларни жалб қилиш ҳамда халқаро ҳамкорлик ва маданий алмашинувни кенгайтириш учун янги истиқболларни очади.

The Red Dot Award is one of the most prestigious globally recognized awards in the field of design and communication. Over the years, global brands and industry leaders such as Apple, Ferrari, Philips, and LG have been honored with this recognition, and they continue to shape the standards of world design and branding today.
Today, Uzbekistan's pavilion has joined this distinguished list—recognized as a unique project expressing our country's cultural heritage, openness, and modern development on the international stage.
It is worth noting that at the global "Expo Osaka 2025" exhibition, the Uzbekistan Culture and Arts Development Foundation presented the "Garden of Knowledge" project, which showcases the ongoing transformations in our country in line with the three key priorities of the Sustainable Development Goals: quality education, affordable and clean energy, and industrialization, innovation, and infrastructure.
Uzbekistan's participation in this exhibition will open new opportunities to showcase national achievements, develop tourism, attract investments, and expand international cooperation and cultural exchange.