Ўқитувчиларни “ремонт”га мажбурлаган директор 41 млн сўм жаримага тортилди
Андижоннинг Марҳамат туманида ўқитувчиларни таъмирлаш ишларига жалб қилган мактаб директори лавозимидан озод этилди.
'Ўқитувчиларни “ремонт”га мажбурлаган директор 41 млн сўм жаримага тортилди'ning rasmi
Аввалроқ 42-мактабда ўқитувчилар мажбуран мактаб таъмирига жалб қилингани, айрим педагоглар ҳатто таътил пайтида девор сувоқ қилишга мажбур бўлгани ҳақида хабарлар тарқалганди. Ҳолат юзасидан Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлигининг Давлат меҳнат инспекцияси суриштирув ўтказди.
Аниқланишича, мактаб директори З.М. ўз ваколатидан фойдаланиб, педагогларни таъмирлаш ишларига чиқармаган тақдирда, уларга кам дарс соати ажратилишини билдирган. Ушбу ҳаракат Меҳнат кодекси ва Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 51-моддаси 2-қисмига зид деб топилиб, унга 100 баравар БҲМ – яъни 41 миллион 200 минг сўм миқдорида жарима қўлланилди.
Мактаб 2023–2024 йилларда давлат маблағи эвазига таъмирланганига қарамай, таъмирлаш ишларига устозлар жалб этилгани, айримлари меҳнат таътилида бўлишига қарамасдан мактабга чақирилгани жамоатчилик эътирозларига сабаб бўлди.
Тарқалган видеоларда инглиз тили, рус тили, математика фанидан дарс берувчи аёл ўқитувчилар девор сувлаётгани, стул-танов ташиётгани акс этган.
Эслатиб ўтамиз, ўқитувчиларнинг мажбурий меҳнатга жалб этилиши қонунан тақиқланган бўлиб, бундай ҳолатларга нисбатан қатъий чоралар кўрилиши белгиланган.

The director who forced teachers to "repair" was fined 41 million soums.
The school director was dismissed from the position for involving teachers in repair work in the Marhamat district of Andijan.
Image of 'The director who forced teachers to "repair" was fined 41 million soums.'
Reports have circulated that teachers at School No. 42 were forcibly involved in school renovations, with some educators even being forced to plaster walls during their vacation. The State Labor Inspectorate of the Ministry of Poverty Reduction and Employment conducted an investigation into the situation.
It was found that the school director, Z.M., abused her authority by threatening teachers with reduced teaching hours if they refused to participate in renovation work. This action was deemed a violation of Part 2 of Article 51 of the Labor Code and the Code of Administrative Responsibility, resulting in a fine of 100 BHM—equivalent to 41 million 200 thousand soums.
Despite the school being renovated with state funds in 2023–2024, the involvement of teachers in the repairs, including some who were called in during their leave, sparked public outrage.
Videos circulating online show female teachers of English, Russian, and mathematics plastering walls and carrying chairs and desks.
We remind you that the forced labor of teachers is prohibited by law, and strict measures are mandated in such cases.