Энергия нархи тушса, Путин тўхтайди – Трамп
АҚШ президенти Дональд Трампнинг фикрича, Россия раҳбари Владимир Путин Украинадаги ҳарбий ҳаракатларни нефть нархи пасайганда тўхтатишга мажбур бўлади.
“Агар энергия нархлари етарлича тушса, Путин одам ўлдиришни бас қилади. Нефть яна 10 долларга арзонлашса, у бошқа йўл танлай олмайди – Россия иқтисодиёти даҳшатли аҳволда”, – дейди Трамп CNBC эфирида.
Маълумот учун, сўнгги ҳафтада нефть нархи 7 фоиздан кўпроққа тушди. Бунга ОПЕК+ давлатларининг қазиб олиш ҳажмини оширгани ҳамда АҚШ ва Хитойдаги иқтисодий пасайиш сабаб бўлмоқда.
Айни пайтда Brent нефтининг бир баррель нархи 68 доллар атрофида. Бу 2021 йилдан бери энг паст кўрсаткичлардан биридир.

If the energy of Nakhchivan runs out, Putin will stop – Trump
According to US President Donald Trump, Russian leader Vladimir Putin will be forced to halt military operations in Ukraine if oil prices drop.
"If energy prices fall sufficiently, Putin will stop killing people. If oil becomes $10 cheaper, he will have no other choice—the Russian economy is in terrible shape," Trump said during a CNBC broadcast.
For reference, oil prices fell by more than 7% last week. This was caused by OPEC+ countries increasing production volumes as well as economic slowdowns in the US and China.
Currently, a barrel of Brent crude is priced around $68. This is one of the lowest indicators since 2021.