Скандинавия давлатлари Украинага 420 млн евролик қурол етказиб беради
Норвегия ҳукумати берган маълумотга кўра, НАТО ташаббуси доирасида Украинага АҚШда ишлаб чиқарилган қурол етказиб бериш учун Скандинавия давлатлари — Швеция, Норвегия ва Дания — жами 420 миллион евро ажратади.
“Ассоcиатед Press” ёзишича, НАТО эндиликда Украинага ҳар ой йирик қурол партияларини мунтазам етказиб беришни мувофиқлаштирмоқда. Июль ойида шундай икки таъминот пакети етиб бориши кутилмоқда.
Киэл Жаҳон иқтисодиёти институти ҳисоб-китобларига кўра, Россиянинг кенг кўламли тажовузи бошланганидан буён Европа давлатлари Украинага 72 миллиард евро, АҚШ эса 65 миллиард доллар миқдорида ҳарбий ёрдам кўрсатган.

The Scandinavian countries will provide Ukraine with 420 million euros worth of weapons.
According to information provided by the Norwegian government, Scandinavian countries — Sweden, Norway, and Denmark — are allocating a total of 420 million euros to deliver weapons manufactured in the U.S. to Ukraine as part of a NATO initiative.
"Associated Press" reports that NATO is currently coordinating the regular monthly delivery of large batches of weapons to Ukraine. Two such supply packages are expected to arrive in July.
According to calculations by the Kiel Institute for the World Economy, since the start of Russia's full-scale invasion, European countries have provided Ukraine with 72 billion euros in military aid, while the U.S. has contributed 65 billion dollars.