Ҳиндистонда туғруқ пайтида чақалоқнинг қўли узилиб тушди
Комиссия воқеани Ҳиндистон Конституциясининг ва БМТнинг “Бола ҳуқуқлари тўғрисида”ги конвенциясининг қўпол бузилиши сифатида баҳоламоқда.
'Ҳиндистонда туғруқ пайтида чақалоқнинг қўли узилиб тушди'ning rasmi
Ҳиндистонда шифокорлар бепарволиги сабаб туғруқ пайтида чақалоқнинг қўли бутунлай узиб юборди. Бу ҳақда The Times of India хабар берди.
Ҳодиса 30 июль куни Ҳаряна штатининг Мандикҳера шаҳридаги давлат шифохонасида юз берган. Жабрланган оила тиббий жамоадан тушунтириш сўраганида, уларга қўпол муомала қилиниб, ҳақоратли сўзлар айтилган.
Шундан сўнг улар мажбуран палатадан чиқариб юборилган. Чақалоқ эса кейинчалик Налҳар шифохонасига юборилган.
Воқеани ўрганиш учун махсус комиссия иш бошлаган. У туғруқ вақтида хонада бўлган шифокорлар ва ҳамширалар ҳақида тўлиқ маълумот тўпламоқда. Комиссия чақалоқнинг қўли қандай узилиб кетгани, болага кўрсатилган даволаш ва реабилитация чоралари, ўтказилган ички ёки идоравий текширув натижалари ҳамда жабрланувчи оилага нисбатан қўпол муомала юзасидан изоҳ талаб қилмоқда.

In India, during an earthquake, a lizard's hand was severed and fell off.
The commission is assessing the incident as a gross violation of the Constitution of India and the UN Convention on the Rights of the Child.
Image of 'In India, during an earthquake, a lizard's hand was severed and fell off.'
In India, a newborn's hand was completely severed during delivery due to the negligence of doctors. This was reported by The Times of India.
The incident occurred on July 30 at a government hospital in Mandikhera city, Haryana state. When the aggrieved family sought an explanation from the medical team, they were treated rudely and subjected to offensive remarks.
Subsequently, they were forcibly removed from the ward. The newborn was later transferred to Nalhar Hospital.
A special committee has been formed to investigate the incident. It is gathering complete information about the doctors and nurses present in the room during the delivery. The committee is demanding explanations regarding how the newborn's hand was severed, the treatment and rehabilitation measures provided to the child, the results of internal or administrative investigations conducted, and the rude treatment towards the affected family.
The committee is evaluating the incident as a gross violation of the Indian Constitution and the UN Convention on the Rights of the Child.
World Today 13:03
Image of 'In Lebanon, nearly 700,000 people left their homes in one week.'
World Today 12:53
In Lebanon, nearly 700,000 people left their homes in one week.
The escalation in the Middle East is forcing hundreds of thousands of people in the country to leave their homes.