Хитойда илгари қайд этилмаган вирус шиддат билан тарқалмоқда
Хитой ҳукумати ҳашаротларга қарши курашиш учун дорилар сепмоқда ва дронларни ишга солмоқда. Бу ҳақда CNN хабар берди.
Энг кўп касалланиш ҳолатлари Фошан шаҳрида қайд этилган. Бу Хитой тарихидаги энг кенг кўламли чикунгуня тарқалиши сифатида баҳоланмоқда. Касаллик иситма ва бўғимлардаги оғриқ билан бирга намоён бўлади.
“Эътиборли жиҳати шундаки, чикунгуния Хитойнинг материк қисмида илгари ҳеч қачон қайд этилмаган эди. Бу аҳолининг аксариятида олдиндан иммунитет йўқлигини кўрсатади, бу эса вируснинг тез тарқалишига имкон беради”, - дейди Оксфорд университети олими.
Кучли ёғингарчилик ва юқори ҳарорат Хитойдаги вазиятни янада мураккаблаштирди. Расмийлар дронлардан фойдаланиб, чивинлар тухум қўядиган турғун сувларни аниқлашга ҳаракат қилмоқда. Расмийлар ташқаридаги сув идишларини бўшатмаган одамларни жаримага тортиш билан огоҳлантирган. Аҳоли 10 минг юань (1,4 минг доллар) гача жаримага тортилиши ва электр таъминотидан узилиши мумкин.
Аҳоли чивинлардан ҳимояланиш учун тўр ва бошқа воситалардан фойдаланмоқда. Вирусга чалинган беморлар камида бир ҳафта шифохонада қолмоқда.
Аввалига вирус сабабли икки ҳафталик уй карантини жорий этилган эди, бироқ кейинчалик у касаллик одамдан-одамга юқмаслиги сабаб бекор қилинган.

A previously unrecorded virus is spreading rapidly in China.
The Chinese government is spraying insecticides and deploying drones to combat insects. CNN reported this.
The highest number of cases has been recorded in the city of Foshan. This is being assessed as the largest outbreak of dengue fever in China's history. The disease manifests with fever and joint pain.
"Notably, dengue fever had never been recorded before in mainland China. This indicates that the majority of the population lacks prior immunity, which allows the virus to spread rapidly," said a scientist from Oxford University.
Heavy rainfall and high temperatures have further complicated the situation in China. Officials are using drones to identify stagnant water where mosquitoes lay eggs. Authorities have warned that individuals who fail to empty outdoor water containers may face fines. Residents can be fined up to 10,000 yuan (1,400 dollars) and have their electricity cut off.
Residents are using nets and other means to protect themselves from mosquitoes. Patients infected with the virus are hospitalized for at least a week.
Initially, a two-week home quarantine was imposed due to the virus, but it was later canceled as the disease was found not to be contagious between humans.