Қоидабузар фуқаро 7 суткага қамалди.
Тошкент вилояти ИИББ ЙҲХБ хабарига кўра, 3 август куни Юқори Чирчиқ туманида фуқаро ҳудуддан ўтган автомобиль йўлида ҳаётини хавф остига қўйган ҳолда, ҳаракатланиб кетаётган машина устида пиротехника воситаларидан фойдаланган ва бу ҳолат акс этган видеоларни ижтимоий тармоқларга жойлаштирган.
Тезкор-суриштирув тадбирлари натижасида ҳайдовчи ва қоидабузар шахс аниқланди.
Ушбу ҳолат юзасидан ҳайдовчига нисбатан йўловчининг ҳаётини хавфга қўйгани сабабли Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 128-10-моддаси, яъни йўл безорилиги бўйича, йўловчига эса жамиятда юриш-туриш қоидаларини қасддан менсимаганлиги, жамоат тартибини бузганлиги ҳамда пиротехника буюмларидан ноқонуний фойдалангани сабабли 183- ва 185-1-моддалари билан маъмурий баённомалар расмийлаштирилиб, ишга доир ҳужжатлар Юқори Чирчиқ туман судига юборилган.
Жиноят ишлари бўйича туман судининг қарори билан 2004 йилда туғилган фуқаро Маъмурий кодекснинг тегишли моддаларида айбли деб топилиб, 7 сутка маъмурий қамоқ жазосига ҳукм қилинди. Шунингдек, транспорт воситаси ҳайдовчисига 1 йилга транспорт воситаларини бошқариш ҳуқуқидан маҳрум қилиш ва БҲМнинг 25 баравари миқдорида жарима жазоси тайинланди.

According to the report from the Tashkent Regional Department of Internal Affairs, on August 3, in the Yukori Chirchik district, a citizen was moving in a vehicle on a public road in a life-threatening manner while using pyrotechnic devices, and videos of this incident were shared on social media.
As a result of rapid investigative measures, the driver and the violator were identified.
Regarding this incident, administrative reports were officially issued against the driver under Article 128-10 of the Administrative Responsibility Code, related to endangering the life of a passenger through traffic violations, while the passenger was charged under Articles 183 and 185-1 for deliberately disregarding public conduct rules, disturbing public order, and illegally using pyrotechnic devices. The case documents were sent to the Yukori Chirchik District Court.
By the decision of the district court on criminal cases, a citizen born in 2004 was found guilty under the relevant articles of the Administrative Code and sentenced to 7 days of administrative detention. Additionally, the driver of the vehicle was deprived of the right to operate vehicles for 1 year and fined 25 times the base calculation amount (BCA).