Швеция ҳукумати 21 август куни мамлакатда янги авлод атом реакторлари қурилиши бошланишини эълон қилди.
Унга кўра, жануби-ғарбий ҳудудда жойлашган “Ringxals” АЭСда 3 дан 5 тагача кичик модуль реакторлар (СМР – small modular reactors) барпо этилади.
Улар тахминан 1500 мегаватт қувват ишлаб чиқаради, бу эса икки тўлиқ ҳажмдаги реакторга тенг.
Бу сўнгги 50 йил ичида мамлакатда қуриладиган илк атом реакторлари бўлади.
1980 йилда ўтказилган референдумда Швеция аҳолиси атом энергиясидан босқичма-босқич воз кечишга овоз берган ва шундан буён 12 реактордан 6 таси ёпилган эди.
Аммо бугунги кунда сиёсий кўпчилик қайта тикланувчи манбалар билан бирга атом энергетикасини ҳам ривожлантириш тарафдори — бу орқали фосил ёқилғиларга бўлган қарамликни камайтириш кўзда тутилмоқда.
Янги мини АЭСлар тахминан 2035 йилга бориб ишга туширилиши режалаштирилган. Уларнинг қурилиши анъанавий реакторларга нисбатан тез ва иқтисодий жиҳатдан арзонроқ бўлиши кутилмоқда.

On August 21, the Swedish government announced the start of construction of a new generation of nuclear reactors in the country.
According to the announcement, 3 to 5 small modular reactors (SMRs) will be built at the Ringhals NPP located in the southwest region.
They will generate approximately 1500 megawatts of power, which is equivalent to two full-scale reactors.
These will be the first nuclear reactors built in the country in the last 50 years.
In a 1980 referendum, the Swedish population voted to gradually phase out nuclear energy, and since then, 6 out of 12 reactors have been shut down.
However, today a political majority supports developing nuclear energy alongside renewable sources—this is intended to reduce dependence on fossil fuels.
The new mini nuclear power plants are scheduled to be launched by approximately 2035. Their construction is expected to be faster and more economically affordable compared to traditional reactors.