Президент саммитлар, музокаралар ва ҳарбий парадда иштирок этиб, Тошкентга қайтди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 31 августдан 3 сентябргача давом этган Хитой Халқ Республикасига расмий ташрифи ўз якунига етди. Ташриф давомида давлат раҳбари бир қатор муҳим учрашувлар ва халқаро тадбирларда иштирок этди.
Президент сафар доирасида Тяньтсзинь шаҳрида ўтган ШҲТ саммитининг норасмий тадбирларида қатнашди, 1 сентябрь куни эса ташкилотнинг давлат раҳбарлари кенгаши йиғилишида ва “ШҲТ+” форматидаги учрашувда нутқ сўзлаб, кўп томонлама ҳамкорликни кенгайтиришга доир ташаббусларни илгари сурди.
2 сентябрь куни Пекинда ХХР Раиси Си Сзинпин билан музокаралар ўтказилиб, икки давлат ўртасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлашга қаратилган муҳим ҳужжатлар имзоланди. Шу куни Шавкат Мирзиёев Россия Президенти Владимир Путин билан ҳам учрашув ўтказди.
Президент, шунингдек, Хитой Бош вазири Ли Сян, хорижий делегациялар раҳбарлари ва бизнес вакиллари билан самарали музокаралар олиб борди.
3 сентябрь куни Мирзиёев Иккинчи жаҳон уруши тугаганининг 80 йиллигига бағишланган тантанали ҳарбий парадда иштирок этди. Ташриф якунида Президент Шавкат Мирзиёев Тошкентга қайтиб кетди.

Shavkat Mirziyoyev's official visit to China has concluded.
The President returned to Tashkent after participating in summits, negotiations, and a military parade.
Image of 'Shavkat Mirziyoyev's official visit to China has concluded.'
The official visit of the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, to the People's Republic of China, which lasted from August 31 to September 3, has concluded. During the visit, the head of state participated in a number of important meetings and international events.
Within the framework of the visit, the President participated in the informal events of the SCO summit held in the city of Tianjin. On September 1, he spoke at the meeting of the Council of Heads of State of the organization and at a meeting in the "SCO+" format, putting forward initiatives to expand multilateral cooperation.
On September 2, talks were held in Beijing with President of the People's Republic of China Xi Jinping, and important documents aimed at strengthening cooperation between the two countries were signed. On the same day, Shavkat Mirziyoyev also held a meeting with Russian President Vladimir Putin.
The President also held fruitful talks with Chinese Premier Li Qiang, leaders of foreign delegations, and business representatives.
On September 3, Mirziyoyev participated in a solemn military parade dedicated to the 80th anniversary of the end of the Second World War. At the end of the visit, President Shavkat Mirziyoyev returned to Tashkent.