АҚШ 39 нафар ўзбекистонликни депортация қилди
7 сентябрь куни АҚШда ноқонуний яшаб келаётган 39 нафар Ўзбекистон фуқароси мамлакатдан чиқариб юборилди. Бу ҳақда АҚШнинг Тошкентдаги элчихонаси маълум қилди.
Баёнотга кўра, мазкур депортация АҚШ чегара хавфсизлигини кучайтириш бўйича амалга оширилаётган узлуксиз чора-тадбирлар доирасида амалга оширилган.
“Қўшма Штатлар ноқонуний иммиграцияга барҳам бериш, чегаралар ва фуқаролар хавфсизлигини таъминлашга қатъий бел боғлаган. Мамлакатга ноқонуний кирганлар қамалади ва депортация қилинади”, — дейилади расмий баёнотда.
Маълумотда қайд этилишича, Ўзбекистон ҳукумати ушбу жараёнларни амалга оширишда АҚШ билан яқин ҳамкорлик қилмоқда.
Аввалроқ, жорий йил апрель ойида Нью-Йоркдан Тошкентга 131 нафар Ўзбекистон, Қозоғистон ва Қирғизистон фуқаролари депортация қилинган эди.

The United States deported 39 Uzbek citizens.
On September 7, 39 citizens of Uzbekistan living illegally in the U.S. were deported from the country. The U.S. Embassy in Tashkent reported this.
According to the statement, this deportation was carried out as part of ongoing measures to strengthen U.S. border security.
"The United States is firmly committed to stopping illegal immigration and ensuring border and citizen security. Those who enter the country illegally are detained and deported," the official statement said.
It is noted that the Uzbek government is closely cooperating with the U.S. in carrying out these processes.
Previously, in April of this year, 131 citizens of Uzbekistan, Kazakhstan, and Kyrgyzstan were deported from New York to Tashkent.