Бунга сабаб “Запад-2025” ҳарбий машғулотлари бўлган.
Полша ҳукумати Россия ва Беларус қўшма ҳарбий машғулотлари бошланиши арафасида Беларус билан чегарани тўлиқ ёпишини эълон қилди. Бу ҳақда бош вазир Дональд Туск ҳукумат йиғилиши олдидан маълум қилди.
Унинг сўзларига кўра, машғулотлар Полша чегарасига жуда яқин ҳудудда ўтказилмоқда ва бу провокациялар сонининг ортишига олиб келмоқда. Шу сабабли жума куни тунги соатдан бошлаб Беларус билан автомобиль ва темирйўл ўтиш жойлари ёпилади.
Экспертлар машғулотларнинг асосий мақсадларидан бири сифатида Полша ва Литвани ажратиб турувчи 65 км узунликдаги Суваллки коридорини кўрсатмоқда. Бу ҳудуд НАТОнинг “Ахиллес товони” деб аталади ва келажакда у ерда ҳарбий тўқнашув эҳтимоли истисно қилинмайди.
Шунингдек, Литва ҳам “Запад-2025” машғулотлари сабабли Беларус ва Россия билан чегарадаги назоратни кучайтиришини билдирди.

Poland has closed its border with Belarus.
The Polish government has announced the full closure of its border with Belarus on the eve of the start of joint Russian-Belarusian military exercises. This was announced by Prime Minister Donald Tusk before a government meeting.
According to him, the exercises are being conducted in an area very close to the Polish border and are leading to an increase in the number of provocations. Therefore, starting from midnight on Friday, road and railway border crossings with Belarus will be closed.
Experts point to the Suwałki Corridor, a 65 km stretch of land separating Poland and Lithuania, as one of the main objectives of the exercises. This area is called NATO's "Achilles' Heel," and the possibility of a future military clash there is not ruled out.
Lithuania has also stated that it will strengthen border control with Belarus and Russia due to the "Zapad-2025" exercises.