Арзон кийим, текин "доставка" — фирибгарларнинг янги тузоғи
Тошкент вилоятида "эркаклар кийим дўкони" ниқоби остида фуқароларни алдаб, 100 млндан ортиқ пул ишлаган "уддабуронлар" қўлга тушди.
Тошкент вилоятида ўтказилаётган "Хавфсиз кибермакон" тезкор-профилактика ойлиги доирасида "online кийим дўкони" ниқоби остида ташкил этилган фирибгарлик фош этилди.
Маълум бўлишича, 4 нафар шахслар осон даромад орттириш мақсадида Instagram ҳамда Telegram тармоқлари орқали эркаклар кийимлари савдоси ниқоби остида сохта саҳифалар очиб, арзон нархларда маҳсулотлар таклиф қилган. Улар харидорлардан олдиндан пул ўтказишни сўраб, маблағларни бегоналарга тегишли банк карталарига туширишган ва шахсий эҳтиёжлари учун сарфлаб келганлар.
Мисол учун, жорий йил 11 июнь куни Тошкент туманида яшовчи фуқаро Instagram орқали уларга боғланиб, реклама қилинган кийимни сотиб олиш учун 1 миллион сўмни улар кўрсатган карта рақамига ўтказиб берган. Бироқ пул ўтказилгач, барча ёзишмалар ўчирилиб, мулоқот тўхтатилган.
Дастлабки тергов жараёнида аниқланишича, сўнгги бир ой давомида улар фуқароларнинг жами 279 та банк пластик карталаридан алдов йўли билан 101 миллион сўмдан ортиқ маблағларни қабул қилиб олишган.
Мазкур ҳолат юзасидан ушбу шахсларга нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 168-моддаси 3-қисми бўйича жиноят иши қўзғатилди. Тергов ҳаракатлари давом этмоқда.

Affordable clothes, free "delivery" - the new scheme of scammers
In the Tashkent region, "swindlers" who deceived citizens under the guise of a "men's clothing store" and earned more than 100 million were caught.
During the rapid preventive month "Safe Cyberspace" being held in the Tashkent region, a scam organized under the guise of an "online clothing store" was exposed.
Reportedly, for the purpose of making easy money, 4 individuals created fake pages on Instagram and Telegram networks under the guise of selling men's clothing, offering products at low prices. They asked customers to transfer money in advance, deposited the funds into bank cards belonging to strangers, and spent them for their personal needs.
For example, on June 11 of this year, a citizen living in the Tashkent district contacted them via Instagram and transferred 1 million soum to the card number they provided to purchase the advertised clothing. However, after the money was transferred, all correspondence was deleted and communication was cut off.
Initial investigation revealed that over the past month, they had fraudulently received over 101 million soum from a total of 279 bank plastic cards of citizens.
A criminal case has been initiated against these individuals under Part 3 of Article 168 of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan regarding this incident. Investigative actions are ongoing.