Ўзбекистонда суперкомпьютер кластери яратилади.
Президент Шавкат Мирзиёев 6 октябрь куни сунъий интеллект соҳасини ривожлантириш бўйича тақдимот билан танишди. Соҳанинг инфратузилмасини кенгайтириш, малакали кадрлар тайёрлаш ва йирик лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш бўйича янги режалар эълон қилинди.
Тақдимотда иқтисодиёт, соғлиқни сақлаш, таълим, транспорт каби йўналишларда сунъий интеллект асосида 86 та лойиҳа ишлаб чиқилгани ва уларни амалга ошириш учун 50 миллион доллар маблағ ажратилгани маълум қилинди. Бу лойиҳаларни қувватлаш учун мамлакатда суперкомпютер кластери ташкил этилмоқда.
Яна бир муҳим янгилик — 2027 йилгача 1 миллион нафар ёш сунъий интеллект соҳасида билим олишини назарда тутувчи “Бир миллион сунъий интеллект етакчилари” дастури давом этмоқда. Айни пайтда аистудй.уз ва омп.аистудй.уз платформаларида 5 та бепул онлайн курс фаол.
Бундан ташқари, “ҲеалтҳТеч AI Hackathon” муваффақиятли ўтказилгани айтилди. Яқин орада бундай хакатонлар таълим, суд тизими, тадбиркорлик каби соҳаларда ҳам ўтказилади.
Давлат раҳбари барча ташаббусларни қўллаб-қувватлаб, соҳага инвестицияларни жалб этиш, хорижий экспертлар билан ҳамкорликни кучайтириш ва информатика ўқитувчиларини қайта тайёрлаш бўйича аниқ топшириқлар берди.

$50 million allocated to artificial intelligence
On October 6, President Shavkat Mirziyoyev reviewed a presentation on the development of the artificial intelligence sector. New plans were announced to expand the sector's infrastructure, train qualified personnel, and support large-scale projects.
The presentation highlighted that 86 projects based on artificial intelligence have been developed in areas such as the economy, healthcare, education, and transport, and that $50 million has been allocated for their implementation. A supercomputer cluster is being established in the country to support these projects.
Another important update is the ongoing "One Million AI Leaders" program, which aims to have one million young people gain knowledge in the field of artificial intelligence by 2027. Currently, 5 free online courses are active on the aistudy.uz and omp.aistudy.uz platforms.
Furthermore, it was noted that the "HealthTech AI Hackathon" was successfully held. Similar hackathons will soon be held in areas such as education, the judicial system, and entrepreneurship.
The Head of State supported all initiatives and gave specific instructions to attract investments to the sector, intensify cooperation with foreign experts, and retrain computer science teachers.