O‘FA терма жамоа аъзоларига BYD совға қилганлиги учун 340 минг АҚШ доллари жарима тўлайди
Ўзбекистон футбол ассоциацияси Қатар билан ўйиндан сўнг майдонга автомобиль олиб чиқиб, AFC қоидаларини бузди.
'O‘FA терма жамоа аъзоларига BYD совға қилганлиги учун 340 минг АҚШ доллари жарима тўлайди'ning rasmi
2025 йил 10 июнь куни бўлиб ўтган Ўзбекистон – Қатар учрашувидан сўнг футболчиларга BYD автомобилларини майдоннинг ўзида топшириш маросими ташкил этилгани учун ЎФА 340 минг АҚШ доллари миқдорида жаримага тортилди.
Осиё Футбол Конфедерацияси (AFC) тартиб-қоидаларига кўра, стадион ва унинг атрофидаги ҳудудларда расмий ҳомийлардан бошқа брендлар намойиши қатъиян тақиқланади.
AFC бу талабларни бузган мезбонларга молиявий жазони қўллайди, сабаби Жаҳон чемпионати саралаш ўйинларида ҳар бир мезбон жамоага алоҳида тўлов ажратилади. УFA эса бу талабни бажармагани сабаб жарима тўлашга мажбур бўлди. терма жамоа аъзоларига BYD совға қилганлиги учун 340 минг АҚШ доллари жарима тўлайди
AFC бу талабларни бузган мезбонларга молиявий жазони қўллайди, сабаби Жаҳон чемпионати саралаш ўйинларида ҳар бир мезбон жамоага алоҳида тўлов ажратилади. ЎФА эса бу талабни бажармагани сабаб жарима тўлашга мажбур бўлди.

The Uzbekistan Football Association (UFA) was fined $340,000 USD for organizing a ceremony to present BYD cars to players on the field itself after the Uzbekistan – Qatar match held on June 10, 2025.
According to the Asian Football Confederation (AFC) regulations, the display of brands other than official sponsors is strictly prohibited in the stadium and its surrounding areas.
The AFC imposes financial penalties on hosts who violate these requirements because a separate payment is allocated to each host team for the World Cup qualifying matches. The UFA was forced to pay the fine for failing to meet this requirement. The national team will pay a $340,000 USD fine for gifting BYD to its members.
The Uzbekistan Football Association violated AFC rules by bringing cars onto the field after the match with Qatar.
The AFC imposes financial penalties on hosts who violate these requirements because a separate payment is allocated to each host team for the World Cup qualifying matches. The UFA was forced to pay the fine for failing to meet this requirement.