Хитой қирғоқни ҳимоя қилиш хизмати кемалари 16 ноябрь куни Сенкаку (хитойча — Дяоюйдао) ороллари яқинидаги Япония назоратидаги ҳудудий сувларга кириб борди. Бу ҳақда “Bloomberg” хабар берди.
Пекиннинг таъкидлашича, “патруллик” Хитойнинг “ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш” мақсадида амалга оширилган. Япония эса мазкур ҳудудни ўз назоратидаги ҳудудий сувлар, деб ҳисоблайди.
Ҳодиса Токио ва Пекин ўртасидаги муносабатлар анча таранглашган бир пайтга тўғри келмоқда. Япония Бош вазири Санаэ Такаити 7 ноябрь куни парламентда Хитойнинг Тайванга эҳтимолий ҳужумига Токио ҳарбий жавоб қайтариши мумкинлигини истисно этмаган эди. Бу баёнот Пекинда қаттиқ норозилик уйғотди ва Хитой Япониядан бу позициядан воз кечишни талаб қилди, шунингдек, ўз фуқароларига Японияга бормасликни тавсия қилди.
Япония сиёсатида яна бир кескин нуқта — ядровий принципларни қайта кўриб чиқиш масаласи. Маълум бўлишича, Такаити 1967 йилда қабул қилинган уч “ядросиз принцип” — ядровий қуролга эга бўлмаслик, ишлаб чиқмаслик ва мамлакатга киритмаслик сиёсатини қайта муҳокама қилиш имкониятини ўрганмоқда. Токио бу тақиқ АҚШнинг ядровий тийиб туриш сиёсати самарадорлигини пасайтириши мумкинлигини таъкидлаяпти.
Ҳозирда АҚШ Япониядаги базалари ёки япон портларига кирувчи кемаларида ядровий қурол жойлаштира олмайди. Савол эса очиқ қолмоқда.

Chinese ships entered Japanese waters.
Chinese coast guard vessels entered the territorial waters near the Senkaku (Chinese — Diaoyu) Islands, controlled by Japan, on November 16. This was reported by Bloomberg.
According to Beijing's statement, the "patrolling" was carried out to "protect China's rights and interests." Japan, however, considers this area its territorial waters under its control.
The incident comes at a time when relations between Tokyo and Beijing have significantly deteriorated. On November 7, Japanese Prime Minister Sanae Takaichi did not rule out the possibility of Tokyo responding militarily to a potential Chinese attack on Taiwan in a parliamentary session. This statement provoked strong disapproval in Beijing, and China demanded that Japan retract this position and also advised its citizens against traveling to Japan.
Another sharp point in Japanese politics is the issue of revising the nuclear principles. It is known that Takaichi is exploring the possibility of re-examining the three "non-nuclear principles" adopted in 1967 — the policy of not possessing, not producing, and not permitting the introduction of nuclear weapons into the country. Tokyo emphasizes that this restriction could reduce the effectiveness of the US nuclear deterrence policy.
Currently, the US cannot deploy nuclear weapons at its bases in Japan or on ships entering Japanese ports. The question remains open.