АҚШ 30 дан ортиқ давлатга саёҳат тақиғини кенгайтиради
Трамп маъмурияти хавфсизлик сабабларини кўрсатган ҳолда тақиқ қўлланиладиган мамлакатлар рўйхатини сезиларли кенгайтиришни режалаштирмоқда.
'АҚШ 30 дан ортиқ давлатга саёҳат тақиғини кенгайтиради'ning rasmi
АҚШ Миллий хавфсизлик вазири Кристи Ноэмнинг айтишича, Қўшма Штатлар саёҳат ва иммиграция чекловлари жорий этилган давлатлар сонини 30 дан оширади. Fox Неwсъга берган интервьюсида вазир бу борада аниқ рақамни айтмаган бўлса-да, президент Доналд Трамп мамлакатларни баҳолашда давом этаётгани, тақиқ эса иммигрантлар ҳам, нон-иммигрантларга ҳам бирдек татбиқ этилиши қайд этилди.
Ноэм янги рўйхатга қайси давлатлар қўшилиши ҳақида очиқлик киритмаган, аммо асосий сабаб сифатида ҳукумат барқарорлиги паст бўлган, ўз хавфсизлигини таъминлай олмайдиган мамлакатлар тилга олинди.
Эслатиб ўтамиз, июнь ойида Трамп 12 давлат фуқароларининг АҚШга киришини тўлиқ тақиқловчи, яна 7 давлатга нисбатан эса чекловлар ўрнатган фармонни имзолаган эди. Бу чоралар “хорижий террорчилар” ва бошқа хавфсизлик таҳдидларига қарши ҳимоя сифатида изоҳланган.
Сўнгги ҳафталарда Оқ уй яқинида икки Миллий гвардиячининг отиб ўлдирилиши оқибатида Трамп маъмурияти миграция қоидаларини янада қатъийлаштиришга киришди. Шундан кейин президент айрим “учинчи дунё мамлакатлари”дан миграцияни тўхтатишини эълон қилган, 19 давлат фуқароларининг иммиграция аризаларини кўриб чиқиш эса вақтинча тўхтатилган эди.

The United States expands travel restrictions to more than 30 countries.
The Trump administration plans to significantly expand the list of countries subject to travel bans, citing national security reasons.
Image of 'The United States expands travel restrictions to more than 30 countries.'
According to U.S. National Security Advisor K.T. McFarland, the United States will increase the number of countries subject to travel and immigration restrictions to over 30. In an interview with Fox News, the advisor did not specify an exact number but noted that President Donald Trump is continuing to evaluate countries, and that the restrictions apply equally to both immigrants and non-immigrants.
McFarland did not clarify which countries would be added to the new list, but mentioned as the primary reason countries with low government stability that cannot ensure their own security.
Recall that in June, Trump signed an order completely banning entry to the U.S. for citizens of 12 countries and establishing restrictions for another 7 countries. These measures were explained as protection against "foreign terrorists" and other security threats.
In recent weeks, following the shooting death of two National Guard members near the White House, the Trump administration began to further tighten immigration rules. Subsequently, the president announced he would halt immigration from some "third world countries," and the processing of immigration applications from citizens of 19 countries was temporarily suspended.
World 04.12.2025 18:53
Image of 'Today, rain will fall in some areas.'
World 04.12.2025 04:44
Today, rain will fall in some areas.
"Uzgidromet" announced the weather forecast for December 4.
Image of 'President Shavkat Mirziyoyev received a Russian delegation.'
World 03.12.2025 22:45
President Shavkat Mirziyoyev received a Russian delegation.
The Russian delegation headed by Denis Manturov, who came to participate in the meeting of the Intergovernmental Commission in Tashkent, was received by the President.