Тошкентда хусусий клиникада вафот этган эркак бўйича клиника шифокорларига нисбатан жиноят иши қўзғатилди
Мазкур ҳолат юзасидан, марҳумнинг ўлим сабабини аниқлаш мақсадида 12 ноябрь куни Судга-оид тиббиёт экспертизаси тайинланган.
'Тошкентда хусусий клиникада вафот этган эркак бўйича клиника шифокорларига нисбатан жиноят иши қўзғатилди'ning rasmi
Хабарингиз бор, Тошкентдаги хусусий клиникада бурнини операция қилдирган 31 ёшли эркак вафот этгани ҳақида хабар берган эдик.  Бош прокуратура матбуот хизмати раҳбари Ҳаёт Шамсутдинов darakchi.uz'га ҳолат юзасидан маълумот берди.
Унга кўра, Чилонзор туманида яшаган 1994 йилда туғилган фуқаро Х.Д. шу йилнинг 12 ноябрь куни Олмазор туманида жойлашган хусусий клиникага "чап томонлама бурун кистоз гаймарити, ўнг томонлама ўрта бурун чиғаноғи кўндхо буллёзи вазаматор ринит" ташхиси билан мурожаат қилиб, ушбу клиника шифокорлари томонидан жарроҳлик амалиёти ўташ жараёнида соат 12:20 ларда пульс кўрсаткичлари йўқолиб, юрак фаолияти тўсатдан тўхтаб қолиши натижасида биологик ўлим ҳолати юз берган.
РСТЭИАМ Тошкент шаҳар филиали Морфология бўлимининг 2025 13 ноябрдаги 1250-сонли дастлабки маълумотномасига кўра, фуқаро Х.Д.нинг ўлимига "Ўткир коронар ўлим, ўткир анафилактик шок сабаб бўлганлиги" кўрсатилган.
Олмазор туман прокуратураси томонидан хусусий клиника шифокорларига нисбатан 29 ноябрь куни ЖКнинг 116-моддаси 4-қисми "а" банди билан жиноят иши қўзғатилиб, дастлабки тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Бундан ташқари, дастлабки терговда берилган алоҳида топшириққа асосан Олмазор тумани СЭО ва ЖСХ бўлими томонидан хусусий клиника фаолияти 14-03/28-сонли қарорга асосан жорий йилнинг 6 декабрь кунидан бошлаб расман тўхтатилган. Ҳозирда, дастлабки тергов ҳаракатлари олиб

A criminal case has been initiated against the doctors of a private clinic in Tashkent regarding the death of a man.
Regarding this situation, a forensic medical examination was appointed on November 12 to determine the cause of the deceased's death.
Image of 'A criminal case has been initiated against the doctors of a private clinic in Tashkent regarding the death of a man.'
We previously reported the death of a 31-year-old man who died after a nose operation at a private clinic in Tashkent. Hayot Shamsutdinov, head of the press service of the Prosecutor General's Office, provided information to darakchi.uz regarding the case.
According to him, citizen Kh.D., born in 1994 and residing in Chilanzor district, applied to a private clinic located in Almazar district on November 12 of this year with a diagnosis of "left-sided nasal cyst sinusitis, right-sided middle nasal concha bullosa and vasomotor rhinitis." During the surgical operation performed by the doctors of this clinic, at approximately 12:20, his pulse indicators disappeared, and as a result of a sudden cardiac arrest, biological death occurred.
According to preliminary report No. 1250 dated November 13, 2025, from the Morphology Department of the Tashkent City Branch of the Republican Specialized Scientific and Practical Center of Emergency Medical Aid, the cause of death of citizen Kh.D. is indicated as "Acute coronary death, caused by acute anaphylactic shock."
Regarding this case, a forensic medical examination was appointed on November 12 to determine the exact cause of the deceased's death.
On November 29, the Almazar district prosecutor's office initiated a criminal case against the doctors of the private clinic under Part 4, paragraph "a" of Article 116 of the Criminal Code, and preliminary investigative actions are being carried out.
Furthermore, based on a separate assignment given during the preliminary investigation, the activities of the private clinic were officially suspended starting from December 6 of the current year by a decision of the Almazar district SES and Department of Healthcare, based on decision No. 14-03/28. Currently, preliminary investigative actions are being carried out
Society 10.12.2025 21:58
Image of 'In Uzbekistan, the buying and selling of houses and cars for cash will be banned.'
Society 10.12.2025 18:56
In Uzbekistan, the buying and selling of houses and cars for cash will be banned.
The Farmoni President will come into force on April 1, 2026.
Image of 'The kobiz and ovoz of Karakalpakstan were included in the UNESCO list.'
Society 10.12.2025 17:40
The kobiz and ovoz of Karakalpakstan were included in the UNESCO list.
Two intangible cultural heritage elements have been recognized internationally.
Image of 'Will the purchase of housing and cars with cash be stopped from 2026?'
Society 10.12.2025 17:14
Will the purchase of housing and cars with cash be stopped from 2026?
Starting from April 1, payments for large purchases and a number of services will be carried out only through bank cards or electronic payments.
Image of 'More than 50 new drones are being brought to Uzbekistan from China.'
Society 10.12.2025 16:49
More than 50 new drones are being brought to Uzbekistan from China.
According to statements made at President Mirziyoyev's meeting with sector specialists, the use of drones in agriculture is expanding, and next year dozens more modern pieces of equipment will be purchased.