Хитойда пора олган амалдор қатл этилди
Хитойда 9 декабрь куни компаниянинг собиқ бош директори Бай Тянхуй 1,1 миллиард юань (тахминан 156 миллион доллар) пора олгани учун қатл этилди.
Тергов маълумотларига кўра, у 2014–2018 йилларда юқори лавозимларидан фойдаланиб, катта суммада пул ва активларни ноқонуний қабул қилиб келган.
Бай Тянхуй 2024 йил май ойида ўлим жазосига ҳукм қилинган, февралдаги апелляцияси рад этилганидан кейин ҳукм Олий суд томонидан тасдиқланган. Маҳкумнинг оиласи воқеага изоҳ беришдан бош тортди.
Бу қатл Хитойнинг молия секторидаги кучайтирилган коррупцияга қарши кураш жараёнидаги навбатдаги йирик иш бўлди.
2021 йилда “Ҳуаронг” собиқ раиси Лай Сёмин 1,79 миллиард юан пора олганликда айбланиб қатл этилгани эслатиб ўтилди.

In China, the corrupt officials were executed.
In China, on December 9, the former CEO of the company, Bai Tianhui, was executed for taking bribes of 1.1 billion yuan (approximately 156 million dollars).
According to the investigation, he had used his high-ranking positions between 2014 and 2018 to illegally accept large sums of money and assets.
Bai Tianhui was sentenced to death in May 2024, and the sentence was confirmed by the Supreme Court after his appeal in February was rejected. The convict's family declined to comment on the matter.
This execution was the latest major case in China's intensified anti-corruption campaign in the financial sector.
It was recalled that in 2021, the former chairman of "Huarong," Lai Xiaomin, was executed after being convicted of taking bribes of 1.79 billion yuan.