Сурхондарё ва Тошкентда йирик миқдордаги гиёҳвандлик воситалари аниқланди
ДХХнинг Сурхондарё вилояти бўйича бошқармаси ва вилоят ИИБ ходимлари ўтказган тезкор тадбирда 1985 йилда туғилган Термиз шаҳри фуқароси “Кобальт” русумли автомобилида 50 кг 978 г гашиш олиб кетаётган вақтда тўхтатиб қолинди. Текширув давомида унинг яшаш уйидан қўшимча 186 г гашиш топилган.
Унинг 1986 йилда туғилган Шеробод туманидаги жиноий шериги ҳам қўлга олинган. Аниқланишича, ушбу наркотик моддалар Афғонистонлик курьерлар орқали айланма йўллардан мамлакатга олиб кирилган ва сотиш режалаштирилган. Дастлабки маълумотларга кўра, қўлга олинганлардан бири илгари наркотик савдоси, иккинчиси эса фирибгарлик учун судланган.
Тошкент шаҳрида ўтказилган бошқа тадбирда эса Учтепада яшовчи, 2000 йилда туғилган шахс “Телеграм” орқали синтетик моддалар савдоси билан шуғулланиб келгани аниқланиб, 225 г “Альфа ПВП” билан қўлга олинди.
Шундан сўнг унинг 2005 йилда туғилган таниши ҳам 2 дона “Регапен” кучли таъсир этувчи дори воситаси билан ушланган. У мазкур дорини Мирзо Улуғбек туманидаги дорихонадан сотиб олганини айтган.
Тадбир давомида дорихонанинг норасмий сотувчиси 14 дона “Регапен”ни 1,2 млн сўмга сотаётган пайтида қўлга олинди. Ёрдамчи омбордан эса ҳужжатсиз сақланаётган 20 200 дона “Габатан”, 823 дона “Регапен”, 100 дона “Галара”, 4 дона “Торгабалин” каби кучли таъсир қилувчи дори воситалари топилди.
Ҳозирда барча шахсларга нисбатан Жиноят кодексининг тегишли моддалари бўйича иш қўзғатилган, уларга “қамоқ” эҳтиёт чораси қўлланган ва тергов ҳаракатлари давом этмоқда.

Large quantities of herbal medicine products were identified in Surkhandarya and Tashkent.
Currently, criminal cases have been initiated against all individuals under the relevant articles of the Criminal Code.
Image of 'Large quantities of herbal medicine products were identified in Surkhandarya and Tashkent.'
During an urgent operation conducted by the DXX's Surkhandarya regional department and regional DIA employees, a 1985-born resident of Termez city was stopped while transporting 50 kg 978 g of hashish in a "Kobalt" brand car. During the investigation, an additional 186 g of hashish was found at his residence.
His criminal accomplice, born in 1986 from Sherobod district, was also detained. It was determined that these narcotic substances were brought into the country via circuitous routes by Afghan couriers and sales were planned. According to preliminary information, one of the detainees had previously been convicted for drug trafficking, and the other for fraud.
In another operation conducted in Tashkent city, it was established that a person living in Uchtepa, born in 2000, had been engaged in the sale of synthetic substances via "Telegram" and was detained with 225 g of "Alpha PVP".
Subsequently, his acquaintance, born in 2005, was also caught with 2 units of "Regapen", a strong-acting medication. He stated that he had bought this medicine from a pharmacy in Mirzo Ulugbek district.
During the operation, the pharmacy's unofficial seller was caught while selling 14 units of "Regapen" for 1.2 million soums. From an auxiliary warehouse, 20,200 units of "Gabatan", 823 units of "Regapen", 100 units of "Galara", 4 units of "Torgabalin", and other strong-acting medications stored without documentation were found.
Currently, criminal cases have been initiated against all individuals under the relevant articles of the Criminal Code, the measure of restraint "detention" has been applied to them, and investigative actions are ongoing.