Кам таъминланган оилаларга декабрь ойи учун нафақа ва моддий ёрдам пуллари молиялаштирилди
Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги томонидан 2025 йил декабрь ойи учун 573,5 мингта кам таъминланган оилага 312,6 млрд сўм ажратилди.
'Кам таъминланган оилаларга декабрь ойи учун нафақа ва моддий ёрдам пуллари молиялаштирилди'ning rasmi
Маълум қилинишича, ажратилган маблағлар тўлиқ АТ “Халқ банки”га молиялаштирилган. Шундан 549,6 мингта оилага 302,4 млрд сўм болалар нафақаси, 23,9 мингта оилага эса 10,2 млрд сўм моддий ёрдам маблағлари йўналтирилган.
Тўловлар кам таъминланган оила сифатида нафақа олувчи 559,6 мингта оилага, яъни олувчиларнинг 97,6 фоизига банк карталари орқали амалга оширилади. Қонунчиликка мувофиқ, нафақани нақд шаклда олувчи оилаларга эса жорий ой тўловлари Халқ банкининг сайёр кассалари орқали ойнинг 27-санасига қадар етказиб берилади.
Шунингдек, жорий йилнинг декабрь ойида яна 39,6 мингта янги кам таъминланган оила “Ижтимоий ҳимоя ягона реестри” ахборот тизимига киритилгани маълум қилинди.

Pensions and material assistance funds for December have been financed for families provided by the state.
Image of 'Pensions and material assistance funds for December have been financed for families provided by the state.'
It is reported that the allocated funds have been fully financed to AT "Xalq Bank". From these, 302.4 billion soums in child benefits were directed to 549.6 thousand families, and 10.2 billion soums in material assistance funds were directed to 23.9 thousand families.
Payments will be made via bank cards to 559.6 thousand families receiving benefits as low-income families, i.e., to 97.6 percent of recipients. In accordance with legislation, current month payments to families receiving benefits in cash will be delivered through Xalq Bank's mobile cash desks until the 27th of the month.
It was also reported that in December of this year, another 39.6 thousand new low-income families were entered into the "Unified Social Protection Register" information system.