Бугун республиканинг айрим ҳудудларида қор ёғади
Ўзгидрометнинг хабар беришича, 20 декабрь куни Тошкентда ҳаво ўзгариб туради, вақти-вақти билан қор ёғади. Кечаси ва эрталаб туман тушиши мумкин. Йўлларда яхмалак кузатилади. Ғарбдан секундига 3–8 метр тезликда шамол эсади. Кечаси ва кундузи 1–3 даража илиқ бўлади.
Қорақалпоғистон Республикаси ва Хоразм вилоятида ҳаво ўзгариб туради, бироз қор ёғади. Айрим жойларда туман тушиши мумкин. Йўлларда яхмалак кузатилади. Ғарбдан секундига 7–12 метр тезликда шамол эсади. Кечаси 3–8 даража совуқ, кундузи 2 даража совуқ, 3 даража илиқ бўлади.
Бухоро ва Навоий вилоятларида ҳаво ўзгариб туради, бироз ёғингарчилик (ёмғир, қор) бўлиб, туман тушиши мумкин. Йўлларда яхмалак кузатилади. Ғарбдан секундига 7–12 метр тезликда шамол эсади. Кечаси 0–5 даража совуқ, чўл ҳудудларининг шимолида 6–8 даражагача совуқ, кундузи 0–5 даража илиқ бўлади.
Тошкент, Самарқанд, Жиззах ва Сирдарё вилоятларида ҳаво ўзгариб туради, ёғингарчилик (ёмғир, қор) бўлиб, туман тушиши мумкин. Йўлларда яхмалак кузатилади. Ғарбдан секундига 7–12 метр тезликда шамол эсади. Кечаси 2 даража совуқ, 3 даража илиқ, кундузи 0–5 даража илиқ бўлади.
Қашқадарё ва Сурхондарё вилоятларида ҳаво ўзгариб туради, ёғингарчилик (ёмғир, қор) бўлиб, туман тушиши мумкин. Йўлларда яхмалак кузатилади. Ғарбдан секундига 7–12 метр тезликда шамол эсади. Айрим жойларда шамол тезлиги секундига 13–18 метргача кучайиши мумкин. Кечаси 2 даража совуқ, 3 даража илиқ, кундузи 0–5 даража илиқ бўлади.
Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятларида ҳаво ўзгариб туради, ёмғир ёғиб, туман тушиши мумкин. Йўлларда яхмалак кузатилади. Ғарбдан секундига 5–10 метр тезликда шамол эсади. Кечаси 0–5 даража совуқ, кундузи 0–5 даража илиқ бўлади.
Республикамизнинг тоғли ҳудудларида ҳаво ўзгариб туради, вақти-вақти билан қор ёғади. Айрим жойларда туман тушиши мумкин. Йўлларда яхмалак кузатилади. Қор кўчиши хавфи бор. Ғарбдан секундига 7–12 метр тезликда шамол эсади. Кечаси 2–7 даража совуқ, кундузи 3 даража совуқ, 2 даража илиқ бўлади.

Today it will snow in some areas of the republic.
According to Uzhydromet, on December 20, the weather in Tashkent will be changeable, with occasional snowfall. Fog is possible at night and in the morning. Slippery conditions are expected on roads. A west wind will blow at 3–8 meters per second. Night and daytime temperatures will be 1–3 degrees above zero.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be changeable with some snow. Fog is possible in some places. Slippery conditions are expected on roads. A west wind will blow at 7–12 meters per second. Night temperatures will be 3–8 degrees below zero, daytime temperatures will be 2 degrees below zero to 3 degrees above zero.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be changeable with some precipitation (rain, snow), and fog is possible. Slippery conditions are expected on roads. A west wind will blow at 7–12 meters per second. Night temperatures will be 0–5 degrees below zero, dropping to 6–8 degrees below zero in the northern desert areas, daytime temperatures will be 0–5 degrees above zero.
In Tashkent, Samarkand, Jizzakh, and Syrdarya regions, the weather will be changeable with precipitation (rain, snow), and fog is possible. Slippery conditions are expected on roads. A west wind will blow at 7–12 meters per second. Night temperatures will be 2 degrees below zero to 3 degrees above zero, daytime temperatures will be 0–5 degrees above zero.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be changeable with precipitation (rain, snow), and fog is possible. Slippery conditions are expected on roads. A west wind will blow at 7–12 meters per second. In some places, wind speeds may increase to 13–18 meters per second. Night temperatures will be 2 degrees below zero to 3 degrees above zero, daytime temperatures will be 0–5 degrees above zero.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be changeable with rain, and fog is possible. Slippery conditions are expected on roads. A west wind will blow at 5–10 meters per second. Night temperatures will be 0–5 degrees below zero, daytime temperatures will be 0–5 degrees above zero.
In the mountainous areas of our republic, the weather will be changeable with occasional snowfall. Fog is possible in some places. Slippery conditions are expected on roads. There is a risk of avalanches. A west wind will blow at 7–12 meters per second. Night temperatures will be 2–7 degrees below zero, daytime temperatures will be 3 degrees below zero to 2 degrees above zero.