Туркияда самолёт қулаб тушди
Анқара яқинида хусусий самолёт қулаб тушиши оқибатида Ливия армияси Бош штаби бошлиғи Муҳаммад Али Аҳмад ал-Ҳаддод ҳалок бўлди.
Туркия ОАВлари хабарига кўра, 23 декабрь куни Анқарадаги Эсенбоға аэропортидан Триполига учган Falcon 50 русумли самолёт билан парвоздан тахминан 40 дақиқа ўтиб алоқа узилган. Самолёт бўлаклари Анқара вилоятининг Хайман тумани ҳудудидан топилган.
Ливия ҳукумати генералнинг ҳалок бўлганини тасдиқлади. Туркия ички ишлар вазири Али Ерликая авиаҳалокат юзасидан тергов ишлари олиб борилаётганини маълум қилган. Самолёт бортида генерал билан бирга яна тўрт нафар йўловчи бўлган.
Муҳаммад ал-Ҳаддод Ливия ғарбидаги қўшинлар бош қўмондони бўлиб, мамлакат армиясини бирлаштириш жараёнида муҳим роль ўйнаган. Ҳодиса тафсилотлари аниқланмоқда.

A plane crashed in Turkey.
Muhammad Ali Ahmad al-Haddad, the head of the Libyan Army's General Staff, was killed as a result of a recent private plane crash near Ankara.
According to Turkish media reports, communication was lost approximately 40 minutes after the flight of a Falcon 50 type plane, which took off from Esenboğa Airport in Ankara for Tripoli on December 23. The wreckage of the plane was found in the area of the Haymana district of Ankara province.
The Libyan government confirmed the general's death. Turkish Interior Minister Ali Yerlikaya stated that an investigation into the aviation accident is underway. There were four other passengers on board the plane along with the general.
Muhammad al-Haddad was the commander of forces in western Libya and played a key role in the process of unifying the country's army. The details of the incident are being clarified.