Ўзбекистон ва Озарбайжон етакчилари олий даражада эришилган келишувларни амалга ошириш, савдо-иқтисодий ҳамкорликни кенгайтириш ҳамда халқаро масалалар юзасидан фикр алмашди.
'Шавкат Мирзиёев Озарбайжон етакчиси билан телефонда гаплашди'ning rasmi
24 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев билан телефон орқали мулоқот қилди.
Суҳбат аввалида давлатимиз раҳбари Озарбайжон етакчисини таваллуд куни билан самимий муборакбод этиб, унинг мамлакат мустақиллиги ва барқарор тараққиётини таъминлашдаги тарихий ролини алоҳида эътироф этди.
Мулоқот давомида олий даражада эришилган келишувларни амалга ошириш доирасида Ўзбекистон–Озарбайжон дўстлик ва иттифоқчилик муносабатларини янада мустаҳкамлаш масалалари муҳокама қилинди.
Жорий Иқтисодий кооперация йилида ҳамкорлик самарали кечаётгани, ўзаро савдо ҳажми ошиб бораётгани қайд этилди.
Шунингдек, “йўл харитаси” асосидаги 20 та устувор йўналишдаги лойиҳалар фаол босқичга киргани, маданий-гуманитар алмашинувлар жадаллашгани таъкидланди.
Президентлар халқаро кун тартибидаги долзарб масалалар юзасидан ҳам фикр алмашиб, келгусидаги қўшма тадбирлар режасини кўриб чиқди.

Shavkat Mirziyoyev spoke on the phone with the leader of Azerbaijan.
On December 24, the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, held a telephone conversation with the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev.
At the beginning of the conversation, the leader of our state sincerely congratulated the head of Azerbaijan on his birthday and particularly acknowledged his historic role in ensuring the country's independence and stable development.
During the conversation, issues of further strengthening Uzbekistan-Azerbaijan relations of friendship and strategic partnership within the framework of implementing the agreements reached at the highest level were discussed.
It was noted that cooperation is proceeding effectively in the current Year of Economic Cooperation, and mutual trade volume is growing.
It was also emphasized that projects in 20 priority directions based on the "roadmap" have entered an active phase, and cultural-humanitarian exchanges have intensified.
The Presidents also exchanged views on urgent issues on the international agenda and reviewed the plan of upcoming joint events.