Таиланд ва Камбоджа тинчлик бўйича келишувга эришди
Таиланд ва Камбоджа икки давлат чегарасида 20 кун давом этган шиддатли жанглардан сўнг ўт очишни тўхтатиш режими қайта тикланиши ҳақида қўшма баёнот имзолади.
'Таиланд ва Камбоджа тинчлик бўйича келишувга эришди'ning rasmi
Бу ҳақда воқеа жойидан Таиланд давлат телеканали Thai PBS хабар берди. Таиланд Мудофаа вазири Наттхапхон Накпханит ва Камбоджа Мудофаа вазири Теа Сейха 27 декабрдан бошлаб ўт очишни тўхтатиш режими қайта жорий этилишини назарда тутувчи ҳужжатни имзолади.
Таиланд ва Камбоджа чегарасида оғир ҳарбий техника, артиллерия ва авиация қўлланган қуролли тўқнашувлар 7 декабрь куни қайта бошланган эди. Таиланд Қуролли кучлари маълумотига кўра, 22 декабрь ҳолатига 22 нафар ҳарбий ҳалок бўлган, 120 дан ортиқ киши яраланган. Камбоджа расмийлари эса 30 нафар тинч аҳоли вафот этгани ва 87 киши жароҳат олганини маълум қилган. Чегара ҳудудларида ҳар икки томондан 400 мингдан ортиқ одам уй-жойини тарк этишга мажбур бўлган.

This was reported from the scene by the Thai state television channel Thai PBS. Thai Defense Minister Nattaphon Nakphanit and Cambodian Defense Minister Tea Seiha signed a document envisaging the re-implementation of a ceasefire regime starting from December 27.
Armed clashes involving heavy military equipment, artillery, and aviation resumed on December 7 along the Thailand-Cambodia border. According to information from the Thai Armed Forces, as of December 22, 22 military personnel had been killed and more than 120 people wounded. Cambodian officials reported that 30 civilians had died and 87 people were injured. More than 400,000 people from both sides were forced to leave their homes in the border areas.