ИИО ходими тегишли тартибда ишдан бўшатилган.
Андижон вилоятида имтиҳонлардан паст баҳо олган курсдошининг баҳосини кўтариб беришни ваъда қилган ички ишлар органи ходими ва бу ишда иштирок этган университет менежери пора билан қўлга тушди. Бу ҳақда Ички ишлар вазирлиги хабар берди.
Маълум қилинишича, Андижон вилояти Ички ишлар бошқармасининг ходими курсдоши синов имтиҳонларидан паст баҳо олганини билиб, у билан моддий манфаатга қаратилган мулоқотга киришган ва университет декани орқали синов имтиҳонларини қайта топширмасдан туриб, яхши баҳолар қўйдириб бериши эвазига 2 млн 700 минг сўм талаб қилган.
Бироқ талаба сафдор ходимнинг ноқонуний хатти-ҳаракатлари борасида Ички ишлар вазирлиги шахсий хавфсизлик бош бошқармаси Андижон вилояти бўйича бошқармасига мурожаат қилиб, бор ҳолатни изоҳлаб берган. Вилоят шахсий хавфсизлик бошқармаси ходимлари томонидан ўтказилган тезкор тадбир давомида Андижон вилояти Ички ишлар бошқармаси сафдор ходими курсдошидан пулларни олаётган вақтида ушланган.
Шундан сўнг, сафдор тезкор тадбир давом эттирилишини сўраб, бу ишда яна бир инсон, яъни яхши баҳолар қўйдириб беришни ваъда қилган 2001 йилда туғилган университетда менежер бўлиб ишловчи фуқаронинг иштироки борлиги ва сўралган пуллар шу шахсга берилишини айтган. Аризага асосан тезкор тадбир давом эттирилиб, университет ходими 2 млн 500 минг сўм миқдордаги пулни олаётган вақтида тадбир иштирокчилар томонидан далилий ашёлар билан ушланган ва унга нисбатан тегишли процессуал ҳужжатлар расмийлаштирилган.
Билдирилишича, ҳолат юзасидан Андижон вилояти Ички ишлар бошқармасининг тегишли буйруғи билан “Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар органлари ходимларининг хизматни ўташ тартиби тўғрисида”ги низоми 144-банди “а” кичик бандига кўра сафдор ходим ички ишлар органларидан бўшатилиб, тўпланган ҳужжатлар юзасидан терговга қадар текширув ҳаракатлари олиб борилмоқда.

In Andijan, an employee of the Ministry of Internal Affairs and a university manager were detained for bribery.
The AIO employee was dismissed in accordance with the established procedure.
Image of 'In Andijan, an employee of the Ministry of Internal Affairs and a university manager were detained for bribery.'
An employee of internal affairs bodies in Andijan region, who promised to raise the grade of a fellow student who received a low grade on exams, and a university manager involved in this case were caught red-handed. This was reported by the Ministry of Internal Affairs.
It is reported that an employee of the Andijan Regional Department of Internal Affairs, having learned that his fellow student received low grades on exam tests, entered into a conversation with him aimed at material gain and demanded 2 million 700 thousand soums in exchange for arranging good grades without retaking the exam tests through the university dean.
However, the student reported the law enforcement officer's illegal actions to the Personal Security Department of the Ministry of Internal Affairs for Andijan region, explaining the entire situation. During an operational measure carried out by employees of the regional personal security department, the law enforcement officer of the Andijan Regional Department of Internal Affairs was caught while receiving money from his fellow student.
After that, the law enforcement officer requested the continuation of the operational measure, stating that another person was involved in this case, namely a citizen born in 2001 working as a manager at the university, who promised to arrange good grades, and that the requested money was to be given to this person. Based on the application, the operational measure was continued, and the university employee was caught by the participants of the measure with evidentiary items while receiving 2 million 500 thousand soums, and relevant procedural documents were formalized against him.
It is reported that regarding the situation, by the relevant order of the Andijan Regional Department of Internal Affairs and in accordance with subparagraph "a" of paragraph 144 of the Regulation "On the Procedure for Service by Employees of Internal Affairs Bodies of the Republic of Uzbekistan", the law enforcement officer has been dismissed from the internal affairs bodies, and pre-investigation actions are being carried out on the collected documents.