Бўстонлиқ туманида ер ҳужжатларини расмийлаштириш эвазига 5 минг доллар талаб қилган ходим қўлга олинди.
'Тошкент вилоятида кадастр ходими пора олаётганда ушланган'ning rasmi
Давлат хавфсизлик хизмати хабарига кўра, Тошкент вилояти Давлат кадастр палатаси Бўстонлиқ туман филиали ходими юқори лавозимдаги танишлари орқали 8 сотих ерга оид хонадоннинг кадастр ҳужжатларини расмийлаштириб бериш эвазига фуқародан 5 минг АҚШ доллари талаб қилган.
Тезкор тадбир давомида ходим пулни олган вақтида ушланган ва ашё далиллар қўлга олинган. Ҳозирда унга нисбатан Жиноят кодексининг 168-моддаси 2-қисми “а”, “б” бандлари (фирибгарлик) ҳамда 28 ва 211-моддалари (жазони ижро этиш муассасаси маъмуриятининг қонуний талабларига бўйсунмаслик) бўйича жиноят иши қўзғатилган. Тергов ҳаракатлари давом этмоқда.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ Хоразм вилоятида ички ишлар органи ходими 30 минг доллар пора олаётганда қўлга олинган эди.

According to the State Security Service, an employee of the Bostanlyk district branch of the State Cadastre Department of Tashkent region demanded 5 thousand US dollars from a citizen in exchange for officially registering cadastral documents for a 8 sotix plot of land through acquaintances in high positions.
During an operational measure, the employee was caught red-handed while receiving the money, and material evidence was seized. A criminal case has now been initiated against him under Part 2, clauses "a" and "b" of Article 168 (fraud) as well as Articles 28 and 211 (failure to comply with the lawful demands of the administration of a penal institution) of the Criminal Code. Investigative actions are ongoing.
We remind you that previously, an employee of an internal affairs body in Khorezm region was caught red-handed while taking a 30 thousand dollar bribe.