Эронда ўлим жазоси билан қатл этилганлар сони кескин ошди
Strategic Focus: Middle East and North Africa ҳисоботига кўра, 2025 йил давомида Эронда камида 1922 киши ўлим жазоси билан жазоланган. Бу кўрсаткич 2024 йилга нисбатан деярли икки баробар ошган. Шулардан 10 нафар шахс омма олдида қатл этилган. Ҳисобот 10 826 та тасдиқланган маълумотлар асосида тузилган.
Маълумотларга кўра, жазоланганларнинг 87 фоизини эркаклар, 3 фоизини аёллар ташкил этади, қолган 10 фоизи бўйича аниқлаштирилган маълумот йўқ. Шунингдек, икки нафар вояга етмаган шахс ҳам ўлим жазоси билан жазоланган.
Қатл этилганларнинг ярмидан кўпи қотиллик, қолган қисми эса асосан гиёҳванд моддалар билан боғлиқ жиноятлар учун ҳукм қилинган. Бундан ташқари, йил давомида яна 168 киши ўлим жазосига ҳукм этилгани қайд этилган.

The number of people executed by death penalty in Iran has sharply increased.
According to the Strategic Focus: Middle East and North Africa report, at least 1,922 people were sentenced to death in Iran during 2025. This figure has nearly doubled compared to 2024. Among them, 10 individuals were executed in public. The report was compiled based on 10,826 verified pieces of information.
According to the data, 87 percent of those sentenced were men, 3 percent were women, and there is no precise information for the remaining 10 percent. Furthermore, two minors were also sentenced to death.
More than half of those executed were convicted for murder, while the remainder were primarily sentenced for crimes related to drug trafficking. Additionally, it was noted that another 168 people were sentenced to death during the year.