Жорий йилда энергия ресурсларидан ноқонуний фойдаланиш бўйича 2,8 мингдан ортиқ ҳолат аниқланди
Ноқонуний истеъмол оқибатида давлат манфаатларига 1,2 триллион сўмдан зиёд зарар етказилгани маълум қилинди.
'Жорий йилда энергия ресурсларидан ноқонуний фойдаланиш бўйича 2,8 мингдан ортиқ ҳолат аниқланди'ning rasmi
Жорий йил давомида энергия ресурсларидан ноқонуний фойдаланиш билан боғлиқ 2 887 та ҳолат аниқланган. Дастлабки ҳисоб-китобларга кўра, ушбу қонунбузарликлар оқибатида давлат манфаатларига жами 1 триллион 243 миллиард сўм зарар етказилган.
Маълумотларга кўра, талон-торож қилинган энергия ресурсларининг 668,9 миллиард сўми электр энергияси, 574,7 миллиард сўми эса табиий газ ҳиссасига тўғри келади. Ҳолатларга ҳуқуқий баҳо бериш мақсадида 2 696 та ҳужжатлар тўплами ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга юборилган.
Шунингдек, энергия ресурсларидан фойдаланиш қоидаларини бузиш билан боғлиқ 5 296 та маъмурий иш расмийлаштирилган. Нефть маҳсулотлари сифати устидан ўтказилган назорат тадбирларида эса АЁҚШ ва корхоналардан олинган намуналар асосида 377 та ҳолатда 9,3 миллион литр сифатсиз нефть маҳсулоти аниқланиб, уларнинг сотувга чиқарилиши олди олинган.

During the current year, 2,887 cases related to the illegal use of energy resources have been identified. According to preliminary calculations, these violations have caused a total of 1 trillion 243 billion soums in damage to state interests.
According to information, 668.9 billion soums of the misappropriated energy resources account for electricity, and 574.7 billion soums for natural gas. For a legal assessment of the cases, 2,696 sets of documents have been sent to law enforcement agencies.
Furthermore, 5,296 administrative cases related to violations of energy resource usage rules have been officially registered. During quality control measures conducted on oil products, based on samples taken from gas stations and enterprises, 9.3 million liters of substandard oil products were identified in 377 instances, and their sale was prevented.