АҚШ 2026 йилги Жаҳон чемпионатида дронларга қарши хавфсизликни кучайтиради
АҚШ ҳукумати 2026 йилги футбол бўйича Жаҳон чемпионати даврида хавфсизликни таъминлаш мақсадида дронларга қарши чора-тадбирларни кучайтириш учун 11 штат ҳокимиятига 250 миллион доллар ажратди.
'АҚШ 2026 йилги Жаҳон чемпионатида дронларга қарши хавфсизликни кучайтиради'ning rasmi
АҚШнинг Фавқулодда вазиятлар бўйича федерал агентлиги (FEMA) маълум қилишича, маблағлар чемпионат учрашувлари ўтказиладиган 11 штат ҳамда пойтахт минтақасига грантлар кўринишида тақдим этилган. Ушбу маблағлар дронларни аниқлаш, идентификация қилиш, кузатиш ва уларга қарши чоралар кўриш имкониятларини ривожлантиришга йўналтирилади.
Агентлик вакили сўзларига кўра, сўнгги йилларда жиноий гуруҳлар, террорчилар ва душманона кайфиятдаги хорижий субъектлар учувчисиз учиш аппаратларидан тобора кўпроқ фойдаланмоқда. Шу боис Жаҳон чемпионати пайтида хавфсизликни таъминлаш учун тезкор қарорлар қабул қилинган.
Маълумот учун, 2026 йилги футбол бўйича Жаҳон чемпионати 11 июндан 19 июлгача АҚШ, Канада ва Мексикада бўлиб ўтади. Турнир тарихида илк бор унда 48 та терма жамоа иштирок этади.

The US will enhance anti-drone security for the 2026 World Cup.
The US government has allocated $250 million to 11 state authorities to enhance anti-drone measures for ensuring security during the 2026 FIFA World Cup.
Image of 'The US will enhance anti-drone security for the 2026 World Cup.'
According to the U.S. Federal Emergency Management Agency (FEMA), funds have been provided in the form of grants to the 11 states and the capital district where championship matches will be held. These funds are aimed at developing capabilities to detect, identify, monitor, and counter drones.
According to an agency representative, in recent years, criminal groups, terrorists, and hostile foreign actors have been increasingly using unmanned aerial vehicles. Therefore, prompt decisions have been made to ensure security during the World Cup.
For information, the 2026 FIFA World Cup will be held from June 11 to July 19 in the USA, Canada, and Mexico. For the first time in the tournament's history, 48 national teams will participate.