“Реал” бош мураббийси Мбаппенинг Суперкубок финалида ўйнашига ойдинлик киритди
“Реал Мадрид” бош мураббийси Хаби Алонсо ҳужумчи Килиан Мбаппенинг Испания Суперкубоги финалида “Барселона”га қарши ўйинда майдонга тушиш эҳтимоли ҳақида фикр билдирди. Бу ҳақда Мадрид клуби матбуот хизмати хабар берди.
Мутахассиснинг айтишича, франциялик юлдузнинг “Эл-Класико”да иштирок этиши эҳтимоли бор.
“Мбаппе тез орада жамоага қўшилади. Унинг ўйнашга тайёр ёки тайёр эмаслигини тиббий штаб билан биргаликда баҳолаймиз. Ҳолати анча яхшиланди, машғулотларда қатнашди ва ўзини яхши ҳис қиляпти. Унинг майдонга тушиш имконияти бошқа футболчиларникидан кам эмас”, — деди Алонсо ўйиндан кейинги матбуот анжуманида.
Маълумот учун, Килиан Мбаппе жароҳати сабаб Испания Суперкубоги ярим финалидаги “Атлетико”га қарши учрашувни ўтказиб юборган эди. Ўша баҳсда “Реал Мадрид” Федерико Вальверде ва Родригонинг голлари эвазига 2:1 ҳисобида ғалаба қозониб, финалга йўл олган. Ҳал қилувчи учрашувда “қаймоқранглилар”га “Барселона” рақиблик қилади.
Испания Суперкубоги финали 12 январга ўтар кечаси, Тошкент вақти билан 00:00 да Саудия Арабистонининг Жидда шаҳридаги “Қирол Абдулла” стадионида бўлиб ўтади.
Қайд этилишича, Килиан Мбаппе 2024 йил ёзидан буён “Қироллик клуби” шарафини ҳимоя қилиб келмоқда. У шу пайтга қадар “Реал” сафида 83 та учрашувда 73 та гол уриб, 10 та голли узатма амалга оширган. Жорий мавсумда эса барча мусобақаларда 24 ўйинда 29 та гол ва 5 та ассист қайд этган.
Футболчининг мадридликлар билан амалдаги шартномаси 2029 йил ёзигача мўлжалланган. Transfermarkt порталига кўра, Мбаппенинг бозор қиймати 200 миллион еврони ташкил этади.

Real Madrid head coach Xabi Alonso commented on the possibility of forward Kylian Mbappé playing in the Spanish Super Cup final against Barcelona. This was reported by the press service of the Madrid club.
According to the specialist, there is a possibility the French star will participate in "El Clásico".
"Mbappé will join the team soon. We will assess his readiness to play together with the medical staff. His condition has improved significantly, he has participated in training and is feeling good. His chances of playing are no less than those of other players," said Alonso at the post-match press conference.
For reference, Kylian Mbappé missed the Spanish Super Cup semi-final against Atlético due to injury. In that match, Real Madrid secured a 2:1 victory thanks to goals from Federico Valverde and Rodrigo, advancing to the final. In the decisive match, the "Whites" will face their rival Barcelona.
The Spanish Super Cup final will take place on the night of January 12 at 00:00 Tashkent time at the "King Abdullah" stadium in Jeddah, Saudi Arabia.
It is worth noting that Kylian Mbappé has been defending the honor of the "Royal Club" since the summer of 2024. To date, he has scored 73 goals and provided 10 assists in 83 matches for Real. In the current season, he has recorded 29 goals and 5 assists in 24 games across all competitions.
The player's current contract with the Madrid side is set until the summer of 2029. According to the Transfermarkt portal, Mbappé's market value is 200 million euros.