Алишер Қодиров Соловёв баёнотларига муносабат билдирди
“Миллий тикланиш” партияси раҳбари россиялик телебошловчининг Марказий Осиёни Россиянинг “таъсир зонаси” сифатида талқин қилган чиқишларини кескин танқид қилди.
Россиялик телебошловчи Владимир Соловёв “Solovyov Live” кўрсатувида Арманистон ва Марказий Осиёни Россиянинг “таъсир зоналари” деб атаб, ушбу ҳудудларнинг “йўқолиши” миллий хавфсизликка таҳдид солишини айтган. У, шу асосда, Россия таъсир доирасида деб ҳисобланган бошқа минтақаларда ҳам ҳарбий амалиётлар ўтказилиши мумкинлигини истисно этмаган.
Мазкур баёнотлар ижтимоий тармоқларда кескин муҳокамаларга сабаб бўлди. Уларга муносабат билдирган “Миллий тикланиш” партияси етакчиси Алишер Қодиров рус шовинистик чиқишлар янгилик эмаслигини, бундай провокацияларга совуққонлик билан ёндашиш лозимлигини таъкидлади.
Унинг сўзларига кўра, Россия ОАВларидаги бундай даъватлар икки давлат ўртасидаги стратегик шериклик руҳига зид бўлиб, муносабатларга салбий таъсир кўрсатмоқда. Қодиров Марказий Осиё хавфсизлик ва барқарорлик ҳудуди эканини, қондош давлатлар ҳар қандай тажовузга биргаликда жавоб беришга қодирлигини қайд этди.
“Соловёвнинг самарасиз чиқишлари унинг ожизлиги ва заифлигидан далолат беради, холос”, — дея хулоса қилди Алишер Қодиров.

The leader of the "Milliy Tiklanish" party sharply criticized the statements of a Russian television host who interpreted Central Asia as Russia's "sphere of influence."
Russian TV host Vladimir Solovyov on his show "Solovyov Live" referred to Armenia and Central Asia as Russia's "spheres of influence," stating that the "loss" of these territories poses a threat to national security. On this basis, he did not rule out the possibility of military operations being conducted in other regions considered to be within Russia's sphere of influence.
These statements sparked sharp debates on social networks. Commenting on them, Alisher Qodirov, leader of the "National Revival" party, emphasized that such Russian chauvinistic outbursts are not new and that such provocations must be approached with composure.
According to him, such claims by Russia in the Central Asian countries contradict the spirit of strategic partnership between the two states and negatively affect relations. Qodirov noted that Central Asia is a zone of security and stability, and that the fraternal countries are capable of jointly responding to any aggression.