Энг юқори ижара нархлари пойтахтнинг қайси ҳудудларида шаклланди?
Ўзбекистонда 2025 йил якунлари бўйича уй-жой олди-сотди шартномалари сони 295 мингтани ташкил этиб, 15 фоиздан кўпроқ ўсди. Бу ҳақда Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази хабар берди.
Марказ таҳлилига кўра, пойтахт республика бўйича уй-жой олди-сотди битимларининг қарийб 30 фоизини шакллантирган. Йил давомида Тошкентда савдо ҳажми 18,2 фоизга ошиб, 84 мингга яқин битим қайд этилган.
Пойтахтнинг иккиламчи уй-жой бозорида нархлар ўсиши мўътадил бўлди. 2025 йил давомида бир квадрат метрнинг ўртача қиймати 0,6 фоизга ошиб, 1100 доллардан юқори даражада шаклланди. Шу билан бирга, айрим туманларда нархлар пасайгани ҳам кузатилди — хусусан, Мирзо Улуғбек ва Чилонзор туманларида уй-жой қиймати тахминан 5 фоизга камайган.
Бирламчи уй-жой бозорида эса вазият бошқача кечди. Янги қурилган уй-жойлар сегментида нархлар анча тезроқ ўсди ва йил якунларига кўра ўртача 9 фоиздан ортиқ ошди. Энг юқори ўсиш Миробод (18 фоиз), Яшнобод (14 фоиз) ҳамда Мирзо Улуғбек (13,5 фоиз) туманларида қайд этилди, бу ҳудудларда янги лойиҳаларга бўлган талаб юқори бўлиб қолмоқда.
Тошкент шаҳрида ижара бозори ҳам барқарор ўсиш тенденциясини сақлаб қолди. Энг юқори ижара нархлари пойтахтнинг марказий ҳудудларида шаклланди. Шайхонтоҳур, Миробод ва Яккасарой туманларида ижара нархи бир квадрат метр учун ўртача 11 доллар даражасида қайд этилди.
Шу билан бирга, ижара нархларининг ўсиш суръати Олмазор, Яшнобод ва Шайхонтоҳур туманларида нисбатан тез бўлиб, ушбу ҳудудларда йиллик ўртача ўсиш тахминан 11 фоизни ташкил этди.

In which areas of the capital have the highest rental prices formed?
In Uzbekistan, the number of residential purchase and sale contracts by the end of 2025 amounted to 295 thousand, increasing by more than 15 percent. This was reported by the Center for Economic Research and Reforms.
According to the Center's analysis, the capital formed almost 30 percent of residential purchase and sale agreements nationwide. During the year, the volume of trade in Tashkent increased by 18.2 percent, with nearly 84 thousand transactions registered.
Price growth in the capital's secondary housing market was moderate. Throughout 2025, the average price per square meter increased by 0.6 percent, forming at a level above $1100. At the same time, a decrease in prices was also observed in some districts — in particular, housing prices decreased by approximately 5 percent in the Mirzo Ulugbek and Chilanzar districts.
The situation was different in the primary housing market. Prices in the newly built housing segment grew much faster and increased by an average of more than 9 percent by the end of the year. The highest growth was recorded in the Mirabad (18 percent), Yashnabad (14 percent), and Mirzo Ulugbek (13.5 percent) districts, where demand for new projects remains high.
The rental market in Tashkent city also maintained a steady growth trend. The highest rental prices were formed in the central areas of the capital. In the Shaykhontokhur, Mirabad, and Yakkasaroy districts, the rental price was recorded at an average of $11 per square meter.
At the same time, the rate of increase in rental prices was relatively fast in the Almazar, Yashnabad, and Shaykhontokhur districts, where the average annual increase was approximately 11 percent.