Сохта ҳайдовчилик гувоҳномалари ЙТҲлар кўпайишига сабаб бўлмоқда
8 та ҳудудда 1 200 нафардан ортиқ фуқарога ноқонуний равишда ҳайдовчилик гувоҳномаси расмийлаштирилган.
'Сохта ҳайдовчилик гувоҳномалари ЙТҲлар кўпайишига сабаб бўлмоқда'ning rasmi
Натижада йўл ҳаракати қоидаларининг мингдан ортиқ бузилиши, инсонлар жароҳатланиши ва ҳалок бўлиши ҳолатлари қайд этилган.
Бош прокуратура маълум қилишича, ҳайдовчилик гувоҳномаларини сохталаштириш ҳолатлари бўйича қўзғатилган жиноят иши доирасида 8 та вилоятда 1 200 нафардан зиёд шахсга ноқонуний равишда “права” берилгани аниқланган.
Терговда маълум бўлишича, ушбу шахсларнинг камида 455 нафари жами 1 305 марта йўл ҳаракати қоидаларини бузган. Шунингдек, 9 та йўл-транспорт ҳодисаси содир этилган бўлиб, оқибатда 6 нафар фуқаро турли даражада тан жароҳати олган, 3 нафар инсон эса ҳалок бўлган.
Мутахассислар таъкидлашича, ҳайдовчилик малакасисиз ва қонунга хилоф равишда олинган гувоҳномалар йўлларда хавфни кескин оширади. Бу эса нафақат ЙТҲлар кўпайишига, балки инсонларнинг ногирон бўлиб қолиши ёки ҳаётдан кўз юмши каби оғир оқибатларга ҳам олиб келмоқда.
Айни пайтда Бош прокуратурада махсус тергов-тезкор гуруҳи томонидан барча сохта гувоҳномалар ва уларни расмийлаштиришга асос бўлган ҳужжатлар тўлиқ текширилмоқда. Тергов ҳаракатлари давом этмоқда.

The issuance of driver's licenses is causing an increase in traffic accidents.
In 8 regions, driver's licenses have been officially issued to more than 1,200 citizens through illegal means.
Image of 'The issuance of driver's licenses is causing an increase in traffic accidents.'
As a result, more than a thousand traffic rule violations, cases of people being injured and killed have been recorded.
According to the Prosecutor General's Office, within the framework of the criminal case initiated regarding cases of falsifying driver's licenses, it has been established that in 8 regions, licenses were illegally issued to more than 1,200 persons.
The investigation revealed that at least 455 of these persons violated traffic rules a total of 1,305 times. Furthermore, 9 road traffic incidents occurred, resulting in 6 citizens receiving bodily injuries of varying severity, and 3 people were killed.
Experts emphasize that driver's licenses obtained without proper qualification and in violation of the law sharply increase danger on the roads. This leads not only to an increase in road traffic accidents, but also to severe consequences such as people becoming disabled or losing their lives.
Currently, a special investigative-operational group at the Prosecutor General's Office is conducting a full review of all forged licenses and the documents that served as the basis for their formalization. Investigative actions are ongoing.