Президент Шавкат Мирзиёев 3 февраль куни сув ресурсларидан самарали фойдаланиш ҳамда сув тежовчи технологияларни кенг жорий этиш бўйича тақдимот билан танишди.
'Мирзиёев сув тежовчи технологияларни 80 фоизга етказиш режалари билан танишди'ning rasmi
Айни пайтда мамлакатда сув тежовчи технологиялар 2,6 миллион гектар майдонда жорий қилинган бўлиб, бу суғориладиган ерларнинг 60 фоизини ташкил этмоқда. Таққослаш учун, 2017 йилгача бу кўрсаткич атиги 19 минг гектар бўлган. Натижада ҳар йили 2,5 миллиард куб метр сув тежалмоқда.
Тақдимотда 2028 йилга қадар яна 930 минг гектар ерда мазкур технологияларни ўрнатиб, қамровни 3,5 миллион гектарга — яъни суғориладиган ерларнинг 80 фоизига етказиш режалари муҳокама қилинди. Бу орқали ҳар йили 3,5 миллиард куб метр сувни иқтисод қилиш, 300 минг гектар ернинг сув таъминотини яхшилаш ҳамда такрорий экинларни суғориш имкониятини яратиш кўзда тутилмоқда.
Шунингдек, сув тежовчи технологияларни жорий этишда давлат қўллаб-қувватлашининг янги механизмлари таклиф этилди. Жумладан, сув билан барқарор таъминланмаган ҳудудларда субсидияларга 1,25 коэффициент қўллаш, ўз маблағи ҳисобидан технология жорий этган фермерларга субсидияларнинг 50 фоизини олдиндан ажратиш, томчилатиб суғориш учун кредит фоизларини қисман қоплаш режалаштирилган.
Бундан ташқари, сув ҳисобини рақамлаштириш мақсадида шоли ва балиқчилик хўжаликларида “ақлли” сув ўлчагичлар ўрнатилади, назорат ишларида дронлардан фойдаланишга рухсат берилади. Сув тежовчи технологиялардан мақсадсиз фойдаланиш сувдан ўзбошимчалик билан фойдаланиш деб баҳоланиши белгиланди.
Кадрлар тайёрлаш масаласига ҳам алоҳида эътибор қаратилди: жорий йил “Сувчилар мактаби” лойиҳаси доирасида 10 минг нафар фермер хўжалиги ходимининг малакаси оширилиши, 358 нафар мутахассис хорижга ўқишга юборилиши режалаштирилган.

Mirziyoyev became acquainted with plans to deliver water-saving technologies by 80 percent.
President Shavkat Mirziyoyev familiarized himself with a presentation on the efficient use of water resources and the widespread introduction of water-saving technologies on February 3.
Image of 'Mirziyoyev became acquainted with plans to deliver water-saving technologies by 80 percent.'
Currently, water-saving technologies have been implemented on 2.6 million hectares of land in the country, constituting 60 percent of irrigated land. For comparison, this figure was only 19 thousand hectares until 2017. As a result, 2.5 billion cubic meters of water are saved annually.
The presentation discussed plans to install these technologies on an additional 930 thousand hectares of land by 2028, increasing the coverage to 3.5 million hectares — that is, to 80 percent of irrigated land. Through this, it is planned to save 3.5 billion cubic meters of water annually, improve the water supply for 300 thousand hectares of land, and create the possibility for irrigating repeat crops.
Furthermore, new mechanisms of state support for the implementation of water-saving technologies were proposed. These include, in particular, applying a 1.25 coefficient to subsidies in areas with unstable water supply, allocating 50 percent of subsidies in advance to farmers implementing the technology using their own funds, and planning partial coverage of credit interest for drip irrigation.
In addition, for the purpose of water accounting digitalization, "smart" water meters will be installed in rice and fish farms, and permission will be granted to use drones for control work. It was established that the misuse of water-saving technologies will be considered unauthorized use of water.
Special attention was also paid to the issue of personnel training: within the framework of the "School of Water Users" project this year, it is planned to improve the qualifications of 10 thousand farm managers and send 358 specialists abroad for study.