Тошкент шаҳар ҳокимлиги матбуот хизматининг билдиришича, Lotte City Hotel Tashkent Palace бузилиши бўйича маълумотлар рад этилган. Туризм ва маданий мерос бош бошқармаси ҳамда меҳмонхона маъмурияти фуқаролардан расмий манбаларга таяниш ва текширилмаган хабарларни тарқатмасликни сўраган.
Меҳмонхона 1958 йилда қурилган бўлиб, 1,14 гектар майдон ва 24 300 квадрат метр майдонни эгаллайди. 232 та хонаси мавжуд бўлган бинонинг архитектура қиёфаси инвестор келишуви билан сақланиши керак. Қурилиш, таъмирлаш ёки реконструкция ишлари фақат Қурилиш вазирлиги ва Маданий мерос агентлиги билан келишилгач амалга оширилади.
Меҳмонхона 2024 йил ноябрда “Альфа инвест” суғурта компаниясига 20 миллион долларга сотилган ва хусусийлаштириш жараёнида Давактив агентлиги, KPMG ва Deloitte компаниялари жалб қилинган.

"Lotte Tashkent" hotel will not be demolished — the city administration
The reports circulating on social media about the destruction of the building do not correspond to reality.
Image of '"Lotte Tashkent" hotel will not be demolished — the city administration'
According to the press service of the Tashkent city administration, information about the demolition of the Lotte City Hotel Tashkent Palace has been denied. The Main Department of Tourism and Cultural Heritage and the hotel administration have asked citizens to rely on official sources and not to spread unverified information.
The hotel was built in 1958 and occupies an area of 1.14 hectares and 24,300 square meters. The architectural appearance of the building, which has 232 rooms, must be preserved in agreement with the investor. Construction, repair, or reconstruction work will be carried out only after agreement with the Ministry of Construction and the Cultural Heritage Agency.
The hotel was sold for $20 million in November 2024 to the insurance company "Alpha Invest," and the Davaktiv agency, KPMG, and Deloitte were involved in the privatization process.