Португалия Ички ишлар вазири довул ортидан истеъфога чиқди
Португалия Президенти Марсело Ребело де Соуза расмий баёнотида вазир ўз вазифаларини бажариш учун зарур шахсий ва сиёсий шароитлар мавжуд эмас, деб ҳисоблаганини билдирган. Баёнот президентнинг расмий сайтида эълон қилинган.
Амарал мамлакатни қамраб олган “Кристин” довули ортидан юзага келган инқирозли вазият сабаб танқидларга учраган. Қонунчиликка кўра, табиий офатларни бартараф этиш ва уларнинг олдини олиш Ички ишлар вазирлиги зиммасига юклатилган.
Социалистик партия бош котиби Жозе Луис Карнейро мазкур истеъфони ҳукуматнинг фавқулодда вазиятга муносиб жавоб бера олмагани сифатида баҳолаган.
Маълумотларга кўра, ўтган ҳафта мамлакатда кузатилган “Кристин” довули оқибатида беш киши ҳалок бўлган, инфратузилмага жиддий зарар етган. Мутахассислар Пиреней яриморолини иқлим ўзгариши таъсирига энг кўп дуч келаётган ҳудудлардан бири сифатида баҳоламоқда.
Эслатиб ўтамиз, жорий йил 9 март куни Антониу Жозе Сегуру Португалия президенти лавозимига киришади.

His duties have been temporarily assigned to Prime Minister Luís Montenegro, AFP reported.
In an official statement, Portuguese President Marcelo Rebelo de Sousa said the minister considered that the necessary personal and political conditions for carrying out his duties were not present. The statement was published on the president's official website.
Amaral has faced criticism over the crisis situation that arose following the "Cristine" storm that swept the country. According to legislation, the responsibility for dealing with and preventing natural disasters lies with the Ministry of Internal Affairs.
Socialist Party Secretary-General José Luís Carneiro assessed this resignation as a sign that the government was unable to respond adequately to the emergency situation.
According to reports, five people died and infrastructure was seriously damaged as a result of the "Cristine" storm observed in the country last week. Experts assess the Iberian Peninsula as one of the areas most affected by climate change.
We remind you that António José Seguro will assume the position of President of Portugal on March 9 of this year.