Покистонда назорат пунктига ҳужум қилинди
17 февраль куни Покистоннинг Хайбер-Пахтунхва вилояти Бажаур туманида жойлашган назорат пунктига ҳужум уюштирилди. Бу ҳақда The Hindu нашри хабар берди.
Маълум қилинишича, ҳодиса оқибатида 11 нафар хавфсизлик ходими ва бир нафар бола ҳалок бўлган. Яна етти киши, жумладан, аёллар ва болалар турли даражада жароҳат олган.
Покистон армиясининг Хизматлараро жамоатчилик билан алоқалар бўлими маълумотига кўра, ҳужум автомобилга ўрнатилган портловчи қурилма ёрдамида амалга оширилган. Портловчи моддалар билан тўлдирилган машина назорат пункти деворига урилиб, кучли портлаш содир бўлган.
Қайд этилишича, ҳужумни Покистон Толибон ҳаракати аъзолари содир этган. Хавфсизлик кучларининг жавоб амалиёти давомида 12 нафар ҳужумчи зарарсизлантирилган.
Асиф Али Зардорий ҳужумни кескин қоралаб, ҳалок бўлганларнинг оила аъзоларига ҳамдардлик билдирди. Шунингдек, Шаҳбоз Шариф ҳам баёнот бериб, террорчиликка қарши кураш давлатнинг устувор вазифаси бўлиб қолишини таъкидлади.

An attack was carried out on a checkpoint in Pakistan.
On February 17, an attack was organized on a checkpoint located in the Bajaur district of Pakistan's Khyber Pakhtunkhwa province. This was reported by The Hindu publication.
It is reported that as a result of the incident, 11 security personnel and one child were killed. Seven more people, including women and children, were injured to varying degrees.
According to information from the Inter-Services Public Relations department of the Pakistan Army, the attack was carried out using an explosive device installed in a vehicle. The vehicle, loaded with explosives, crashed into the checkpoint wall, causing a powerful explosion.
It is noted that the attack was carried out by members of the Pakistani Taliban movement. During the response operation by security forces, 12 attackers were neutralized.
Asif Ali Zardari strongly condemned the attack and expressed condolences to the families of the deceased. Similarly, Shehbaz Sharif also made a statement, emphasizing that the fight against terrorism remains the state's top priority.