Теҳрон: “АҚШ сулҳ режимини қўпол равишда бузди”
Расмий баёнотга кўра, Америка қўшинлари сулҳ кучга кирганидан кейин ҳам “ноқонуний ва асоссиз ҳаракатларини” давом эттирган.
'Теҳрон: “АҚШ сулҳ режимини қўпол равишда бузди”'ning rasmi
Эрон Ташқи ишлар вазирлиги АҚШни ўт очишни тўхтатиш бўйича эълон қилинган келишувни бузганликда айблади. Расмий баёнотга кўра, Америка қўшинлари сулҳ кучга кирганидан кейин ҳам “ноқонуний ва асоссиз ҳаракатларини” давом эттирган.
Теҳрон сўнгги 48 соат ичида АҚШ томонидан ўт очишни тўхтатиш режими бир неча бор қўпол равишда бузилганини таъкидлади. Шу билан бирга, Эрон расмийлари Вашингтоннинг бу ҳаракатлари “жавобсиз қолдирилмаслиги”ни маълум қилди.
Бироқ Эрон томони АҚШ томонидан айнан қайси ҳаракатлар сулҳни бузганига оид аниқ маълумотларни очиқламаган.
АҚШ: “Зарбалар ҳарбийларни ҳимоя қилиш учун берилди”
АҚШ Марказий қўмондонлиги эса америкалик ҳарбийларни ҳимоя қилиш мақсадида айрим зарбалар амалга оширилганини билдирди.
Вашингтонга кўра, бу ҳаракатлар мудофаа характерига эга бўлган ва ҳозирча ўт очишни тўхтатиш режими кучда қолмоқда.
Бу баёнотлар ортидан минтақадаги вазият янада кескинлашиши мумкинлиги ҳақида хавотирлар кучаймоқда.
Ядровий келишув бўйича музокаралар давом этмоқда
Шу билан бирга, АҚШ Давлат котиби Марко Рубио Эрон билан ядровий дастур бўйича вақтинчалик келишувга эришиш эҳтимоли юқори эканини айтди.
“The Washington Post” нашри тарқатган маълумотга кўра, муҳокама қилинаётган эҳтимолий ҳужжатда Теҳрон юқори даражада бойитилган уран захираларидан воз кечиши назарда тутилган.
Бироқ Эрон расмийлари мазкур хабарни рад этди ва бундай шартлар бўйича келишув муҳокама қилинаётганини инкор қилди.

Tehran: "The US grossly violated the peace regime."
According to the official statement, the American troops continued their "illegal and groundless actions" even after the peace came into force.
Image of 'Tehran: "The US grossly violated the peace regime."'
Iran's Ministry of Foreign Affairs accused the United States of violating the announced ceasefire agreement. According to an official statement, American forces continued their "illegal and unfounded actions" even after the peace came into effect.
Tehran stressed that the ceasefire regime had been grossly violated several times by the US in the past 48 hours. At the same time, Iranian officials stated that Washington's actions "will not go unanswered."
However, the Iranian side did not disclose specific details about which actions by the US violated the peace.
US: "Strikes were carried out to protect military personnel"
The US Central Command, meanwhile, stated that some strikes were carried out with the aim of protecting American military personnel.
According to Washington, these actions were defensive in nature and the ceasefire regime remains in effect for now.
Following these statements, concerns are growing that the situation in the region could escalate further.
Negotiations on the nuclear deal continue
At the same time, US Secretary of State Marco Rubio said that a temporary agreement with Iran on its nuclear program is highly likely.
According to information published by The Washington Post, the potential document under discussion provides for Tehran to abandon its stockpiles of highly enriched uranium.
However, Iranian officials denied this report and refuted that an agreement on such terms is being discussed.