Никоҳсиз туғилган болалар сони кескин ортмоқда
Маълумотларга кўра, 2024 йилда Европа Иттифоқида болаларнинг 41 фоизи расмий никоҳдан ўтмаган ота-оналардан дунёга келган. Иттифоқнинг еттита давлатида бу кўрсаткич 50 фоиздан ошган. Бу ҳақда “Eurostat” хабар берди.
Энг юқори кўрсаткичлар Болгария (62 фоиз), Франция (60 фоиз) ва Португалияда (59 фоиз) қайд этилган.
Энг паст кўрсаткичлар эса Греция (10 фоиз), Венгрия (24 фоиз) ва Хорватияда (26 фоиз) кузатилган.
2004–2024 йиллар оралиғида никоҳдан ташқари туғилишлар сони 18 та давлатда ўсган ва фақат тўрттасида камайган.
2025 йил 1 январь ҳолатига кўра, Европа Иттифоқи аҳолиси 451 миллион кишига етган. Бу ўтган йилга нисбатан қарийб 1 миллионга кўпдир.
Энг кўп аҳоли Германияда истиқомат қилади — 84 миллион киши. Бу Европа Иттифоқи умумий аҳолисининг 19 фоизини ташкил этади. Шунингдек, йирик давлатлар қаторига қуйидагилар киради:
— Франция — 69 миллион
— Италия — 59 миллион
— Испания — 49 миллион
— Польша — 36 миллион
Ушбу бешта давлат ҳиссасига Европа умумий аҳолисининг 66 фоизи тўғри келади.
Маълумотларга кўра, Европа Иттифоқи аҳолисининг ўртача ёши 2005 йилдаги 39,6 ёшдан 2025 йилда 44,9 ёшгача кўтарилган. Энг юқори ўртача ёш Италияда — 49,1 ёш, энг паст ўртача ёш эса Ирландияда — 39,6 ёшни ташкил этган.
Экспертларнинг таъкидлашича, бу ҳолат Европадаги демографик ўзгаришлар, никоҳлар сонининг камайиши ва аҳолининг қариши билан боғлиқ.
2024 йилда Европа Иттифоқи мамлакатларида тахминан 1,7 миллион никоҳ қайд этилган. Энг юқори никоҳ кўрсаткичлари Латвия, Руминия ва Австрияда кузатилган.
Ажрашишлар сони эса тахминан 0,7 миллионни ташкил этган. Энг юқори ажралиш кўрсаткичлари Латвия, Литва ва Швецияда қайд этилган.

The number of children born out of wedlock is sharply increasing.
This situation is related to demographic changes, a decrease in the number of marriages, and an aging population.
Image of 'The number of children born out of wedlock is sharply increasing.'
According to data, in 2024, 41 percent of children in the European Union were born to unmarried parents. This indicator exceeded 50 percent in seven EU countries. This was reported by Eurostat.
The highest rates were recorded in Bulgaria (62 percent), France (60 percent), and Portugal (59 percent).
The lowest rates were observed in Greece (10 percent), Hungary (24 percent), and Croatia (26 percent).
Between 2004 and 2024, the number of births outside marriage increased in 18 countries and decreased in only four.
As of January 1, 2025, the population of the European Union reached 451 million people. This is nearly 1 million more than the previous year.
The largest population resides in Germany — 84 million people. This accounts for 19 percent of the total EU population. Also, the following are among the large countries:
— France — 69 million
— Italy — 59 million
— Spain — 49 million
— Poland — 36 million
These five countries account for 66 percent of the total European population.
According to data, the average age of the EU population increased from 39.6 years in 2005 to 44.9 years in 2025. The highest average age was in Italy — 49.1 years, and the lowest average age was in Ireland — 39.6 years.
According to experts, this situation is related to demographic changes in Europe, a decrease in the number of marriages, and an aging population.
In 2024, approximately 1.7 million marriages were registered in EU countries. The highest marriage rates were observed in Latvia, Romania, and Austria.
The number of divorces amounted to approximately 0.7 million. The highest divorce rates were recorded in Latvia, Lithuania, and Sweden.