Олий таълим, фан ва инновациялар соҳасида рақамли трансформация жараёнлари изчил давом этмоқда.
Шу доирада Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон Миллий кутубхонасида сунъий интеллект технологиялари асосида янги тизимларни жорий этиш режалаштирилмоқда.
Ҳукумат қарори лойиҳасига кўра, Миллий кутубхона фаолиятини рақамли трансформация қилиш ва интерактив хизматлар кўламини кенгайтиришга қаратилган қатор вазифалар белгиланган. Асосий эътибор китобхонларга хизмат кўрсатиш сифатини ошириш ҳамда ахборот ресурсларидан фойдаланиш имкониятларини кенгайтиришга қаратилган.
Ҳужжатда қайд этилишича, сунъий интеллект ёрдамида китобхонлар эҳтиёжларини таҳлил қилиш, уларга мос тавсиялар бериш ва ахборот қидириш жараёнларини тезлаштирувчи дастурий ечимлар ишлаб чиқилади. Бу эса фойдаланувчилар учун зарур маълумотларни топиш ва манбалардан фойдаланиш жараёнини анча енгиллаштириши кутилмоқда.
Шунингдек, 2027 йил 1 августга қадар ахборот ресурсларини кенг кўламда рақамлаштириш ишларини амалга ошириш режалаштирилган. Лойиҳа доирасида автоматик таниб олиш тизимларини жорий этиш, нашрларни электрон каталоглаштириш ва таснифлаш жараёнларини такомиллаштириш ҳам назарда тутилган.
Қарор лойиҳасида интерактив хизматлар сонини кўпайтириш, халқаро ахборот ресурсларидан фойдаланиш имкониятларини кенгайтириш чоралари ҳам белгиланган. Бу эса Миллий кутубхонани халқаро ахборот маконига интеграция қилишга хизмат қилиши айтилмоқда.
Бундан ташқари, “Маърифат маркази” биносининг бир қисмини китобхонларга хизмат кўрсатиш учун Миллий кутубхонага ажратиш таклиф этилган. Шу билан бирга, “Очиқ осмон остидаги кутубхона” форматида “Китобхонлар хиёбони”ни ташкил этиш имконияти ҳам кўриб чиқилмоқда.

Pakistan and Afghanistan temporarily halted military operations on the eve of the Eid al-Fitr holiday.
Military operations will be suspended until March 24.
Pakistan and Afghanistan agreed on Wednesday to temporarily halt the ongoing military operations against each other on the occasion of Eid al-Fitr. This was reported by Zamon.uz here.
Military operations will be halted from Wednesday night until the night of March 23.
According to Pakistan's Information Minister Attaullah Tarar, this decision was made on Pakistan's own initiative and is being implemented at the request of Saudi Arabia, Qatar, and Turkey.
The Minister also stated that in case of any cross-border attack, drone strike, or "terrorist incident" occurring in Pakistan, the operations will be intensified again.
In response, the Taliban also announced a temporary halt to operations. Taliban spokesman Zabihullah Mujahid stated that defensive operations are being stopped on the occasion of Eid al-Fitr and the request of Islamic countries, but added that any aggression will be met with a response.
So far, 707 people have been killed in Pakistan's operations against Afghanistan.
Disputes continue over the attack on a drug rehabilitation center in Kabul. Afghanistan claims that Pakistan deliberately targeted a building that was converted into a rehabilitation center ten years ago, which was a former NATO military base.
In their statement, the Pakistani military said that the targeted facility was also being used as a storage place for drones and equipment for launching drones, and that "according to reports, Soviet-era SCUD missiles were also stored there."